سه شنبه 13 خرداد 1399
در مراسم شب خاطره آیت‌الله حسینعلی رحمانی در بیجار مطرح شد؛

مرادی: الگوسازی برای نسل جوان در قالب برگزاری شب‌های خاطره/ ملاقدیمی: امنیت و آرامش کشور مرهون رشادت‌های شهداست

 شب خاطره آیت‌الله حسینعلی رحمانی
    -     کد خبر: 10597
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/19|16:03
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری کردستان گفت: شب‌های خاطره فرصتی است تا اجازه ندهیم واقعیت‌های هشت سال دفاع مقدس و رشادت صورت گرفته در راستای پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تحریف شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، شامگاه چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه و همزمان با ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و به همت حوزه هنری کردستان، مراسم شب خاطره آیت الله حسینعلی رحمانی در سینما آزادی بیجار برگزار شد.

در جریان برگزاری این برنامه که  امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان، حجت الاسلام مرادی امام جمعه سنندج، شماری از مدیران ادارات و سازمان‌های دولتی شهرستان و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران حضور داشتند، شخصیت این روحانی جلیل القدر و از مفاخر معاصر شهرستان بیجار تجلیل شد.

مراسم با پخش کلیپی از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر سال ۸۸ به استان کردستان آغاز شد.

برگزاری شب‌های خاطره برنامه محوری حوزه هنری استان کردستان است

رئیس حوزه هنری در این مراسم عنوان کرد: برگزاری شب‌های خاطره یکی از برنامه‌های محوری حوزه هنری انقلاب اسلامی در سراسر کشور به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری این گونه مراسم‌ها، گفت: برگزاری شب‌های خاطره بهترین فرصت برای قدرشناسی از خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران و همچنین ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است.

امین مرادی افزود: در قالب برگزاری شب‌های خاطره موضوع الگوسازی برای نسل جوان و معرفی هر چه بهتر شهدای شاخص انقلاب اسلامی ایران نیز صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته از سوی آیت‌الله حسینعلی رحمانی به عنوان یک چهره شاخص در شهرستان بیجار، عنوان کرد: این عالم وارسته به عنوان یک سرمایه‌گذاری مهم انسانی در راستای نهادینه کردن امنیت در سال‌های نخستین پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران نقش و تاثیرگذاری ویژه‌ای داشته است.

مرادی با بیان اینکه همه ما وظیفه داریم به بهترین شکل ممکن چهره‌های شاخص را به نسل جوان معرفی کنیم‌، افزود: شب‌های خاطره فرصتی است تا اجازه ندهیم واقعیت‌های هشت سال دفاع مقدس و رشادت صورت گرفته در راستای پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تحریف شود.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان یادآور شد: امنیت، آرامش و آسایش امروز جامعه به ویژه در استان کردستان مرهون رشادت‌های همه شهیدان انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به برگزاری شب‌های خاطره برای شهدای شاخص استان و شهرستان بیجار، یادآور شد: برگزاری این برنامه همواره در اولویت فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های حوزه هنری در سطح کشور و استان کردستان قرار داشته است.

وی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در راستای ارتقاء زیرساخت‌های فرهنگی در شهرستان بیجار، گفت: به برکت تلاش‌های صورت گرفته طی چند سال اخیر علاوه بر راه‌اندازی دفتر حوزه هنری در شهرستان بیجار سینما آزادی نیز در این شهر راه‌اندازی شده و خوشبختانه منشاء خدمات و فعالیت‌های بسیار خوبی در راستای کمک به توسعه فرهنگی در شهرستان بیجار شده است.

امنیت و آرامش کشور مرهون رشادت‌های شهداست

حاج عابد ملاقدیمی از چهره‌های برجسته شهرستان بیجار که سال‌ها افتخار شاگردی در محصر آیت‌الله حسینعلی رحمانی را داشته است، در سخنانی با اشاره به جایگاه این عالم برجسته، افزود: ابتدا از بانیان برگزاری این مراسم بی نهایت ممنونم که مراسمی این چنین را برای آیت‌الله رحمانی برگزار کردند.

وی ادامه داد: آیت‌الله رحمانی سال‌هاست که از بین ما رفته ولی هنوز برکات و دستاوردهای تلاش های آن عزیز در حیات با برکتش در شهرستان بیجار و حتی دیگر مناطق کشور ساری و جاری است.

ملاقدیمی گفت: آیت‌الله رحمانی نه در مقام نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری، بلکه به عنوان یک عالم مردمی همواره در خدمت جامعه بود.

وی افزود: آیت‌الله رحمانی با تربیت شاگردان زیادی و پیوند بین حوزه و مردم باعث شد تا نگاهی تازه در مسیر انقلاب اسلامی به ویژه در شهرستان بیجار ایجاد شود و امروز هم ما از برکات اقدامات و تلاش‌های این عالم عزیز بهره‌مند هستیم.

وی اظهار داشت: آیت‌الله رحمانی در زندگی شخصی خود نیز دارای جایگاهی ویژه بود و به همین دلیل بود که از دامن این پدر بزرگوار، شهید محمد باقر رحمانی پرورش می‌یابد که به عنوان اولین فرمانده سپاه شهرستان بیجار، به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

ملاقدیمی بیان کرد: آیت‌الله رحمانی تا جایی مورد اعتماد مردم قرار داشت که همواره به عنوان چهره‌ای مردمی در تمامی فعالیت‌های خیرخواهانه از جمله مسائل مرتبط با وقف ردپای این عالم برجسته وجود داشت.

پخش کلیپی ۱۵ دقیقه‌ای از زندگی‌نامه و همچنین فعالیت‌های آیت‌الله حسنعلی رحمانی به ویژه فعالیت‌های آن عالم ربانی در مجلس خبرگان رهبری به ویژه در حین تصویب قانون اساسی برای حاضران پخش شد.

در ادامه محمد محمدرضایی نماینده ادوار مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی و از نزدیکان آیت‌الله رحمانی در جایگاه سخنرانی قرار گرفت و به بیان خاطراتی از فعالیت‌های مختلف آیت‌الله رحمانی پرداخت.

مردمی بودن مهمترین ویژگی آیت‌الله رحمانی

وی مهمترین ویژگی آیت‌الله رحمانی را مردمی بودن وی عنوان کرد و افزود: آیت‌الله رحمانی همواره با مردم ارتباط نزدیکی داشتند و به همین دلیل ساده زندگی کردن جزء اولویت‌های اصلی وی بود.

محمدرضایی گفت: آیت‌الله رحمانی در راستای پیگیری مطالبات مردم و با توجه به ارتباط بسیار خوبی که با مردم داشتند از تمامی ظرفیت‌های در اختیار خود بهره می‌بردند.

وی با اشاره به اینکه نهضت انقلاب اسلامی در شهرستان بیجار با محوریت و هدایت آیت‌الله رحمانی آغاز شد، افزود: آیت‌الله رحمانی شخصیت محوری شکل‌دهی حرکت‌های آزادی‌خواهی مردم در شهرستان بیجار بودند و بدون شک حضور این روحانی و عالم بود که باعث شد انقلاب اسلامی در این شهرستان به بهترین شکل ممکن به پیروزی برسد.

محمدرضایی بیان کرد: شمار زیادی از پروژه‌ها و اقدامات زیرساختی در شهرستان بیجار مرهون تلاش‌های آیت‌الله رحمانی در دو دوره نمایندگی مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی است.

در بخش پایانی این مراسم همچنین از خانواده آیت‌الله رحمانی، خاطره‌گویان حاضر در این مراسم تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

گفتنی است، آیت الله حسینعلی رحمانی ۱۳۰۵ در بیجار متولد شد و در سال ۱۳۷۵ در سن ۷۰ سالگی به دیار باقی شتافت. این روحانی جلیل القدر در طول دوران ۷۰ ساله زندگی پر ثمر خود با حضور در حوزه علمیه و به عنوان یک مجتهد در شکل‌گیری مبارزات مردم شهرستان بیجار علیه رژیم طاغوت ایفای نقش کرد و در این مسیر بارها از طرف عوامل ساواک مورد اذیت و آزار قرار گرفت.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ سرپرستی کمیته‌های انقلاب را در بیجار به عهده گرفت و سپس در انتخابات خبرگان قانون اساسی شرکت کرده و به عنوان نماینده مردم کردستان انتخاب شد.
فرزند این روحانی، شهید محمد باقر رحمانی نیز همسو با فعالیت‌های پدر به عنوان اولین فرمانده سپاه در شهرستان بیجار مشغول به فعالیت شد که در سال ۱۳۵۸ در درگیری با ضد انقلاب به شهادت رسید.

آیت‌الله رحمانی در اولین و دومین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم بیجار از استان کردستان انتخاب شد و در زمینه شعر نیز فعالیت داشت و مجموعه‌ای از آثار این روحانی توسط حوزه هنری گردآوری که پس از تدوین نهایی منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال