پنج شنبه 14 فروردین 1399

مومنی‌شریف: برپایی فروشگاه کتاب در سینماها، مشکل کمبود کتاب‌فروشی‌ها را جبران می‌کند/ قره‌داغی: عرضه محصولات فرهنگی و هنری به مخاطبان دغدغه‌‎ای در فضای تولید محتوا

مومنی شریف
    -     کد خبر: 10565
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/15|14:38
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری از کمبود کتاب‌فروشی در سطح کشور به عنوان یک مشکل اساسی خبر داد و گفت: دلیل برپایی فروشگاه کتاب در سینماها دسترسی آسان به کتاب برای اهالی مطالعه است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در حاشیه برگزاری مراسم افتتاحیه فروشگاه محصولات فرهنگی انتشارات سوره مهر و رونمایی از رمان «ارتداد» به نویسندگی وحید یامین‌پور در سینما پردیس ساحل اصفهان که روز یکشنبه ۱۳ بهمن‌ماه شد، محسن مومنی‌شریف با اشاره به افتتاحیه این فروشگاه در سینما، اظهار داشت: به مناسبت ایام‌الله دهه مبارک فجر در اصفهان گرد هم آمدیم تا از فروشگاه دائمی بزرگ سوره مهر در اصفهان رونمایی کنیم.

وی افزود: از برنامه‌های حوزه هنری این است که هر سینمایی که ساخته می‌شود یا نوسازی می‌شود یک فروشگاه دائمی کتاب هم آنجا برپا شود و در حال حاضر با توجه به نوسازی سینما ساحل، این اقدام مهم در این مکان شکل گرفت.

رئیس حوزه هنری با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی کتاب‌خوانان، کمبود کتاب‌فروشی است، گفت: دلیل برپایی فروشگاه کتاب در سینماها این است که  احساس می‌کنیم جدای از همه مشکلاتی که در حوزه نشر وجود دارد و کم و بیش اهالی کتاب می‌دانند، یکی از مشکلات اساسی کمبود کتاب‌فروشی‌ها است.

وی ادامه داد: دسترسی به کتاب برای علاقه‌مندان مطالعه مشکل است و در کنار این موضوع کتاب‌فروشی‌هایی که وجود دارند با بایدها و معیارهای کتاب‌فروشی امروزی از لحاظ وسعت و امکانات فاصله دارند.

مومنی‌شریف تصریح کرد: لذا ما سعی می‌کنیم کتاب‌فروشی‌هایمان مکان مناسبی برای محافل ادبی و هنری و مکانی برای اهل فکر و قرار و مدارهای آنها باشد.

رئیس حوزه هنری با اشاره به لزوم دسترسی آسان به کتاب، اظهار داشت: ضمن اینکه باید دسترسی به کتاب برای خوانندگان و اهالی مطالعه آسان باشد، باید کتاب‌دارها و کتاب‌فروش‌ها بتوانند مشاورهای خوبی برای مراجعه‌کنندگان باشند.

وی افزود: با این هدف، اقدام به برپایی نمایشگاه و فروشگاه دائمی در سینماها کردیم و اولین فروشگاه کتاب در سینما بهمن تهران افتتاح شد و سینما ساحل اصفهان اولین فروشگاه دائمی کتاب و محصولات فرهنگی انتشارات سوره مهر بعد از تهران است و درصدد برپایی فروشگاه‌های دیگری در استان‌های دیگر هستیم.

مومنی‌شریف خاطرنشان کرد: فروشگاه کتاب سینما بهمن مورد استقبال مردم قرار گرفت و در اصفهان هم یقین داریم با توجه به پیشینه مردم اصفهان حتما مورد استقبال اهالی کتاب و علاقه‌مندان مطالعه قرار خواهد گرفت.

رئیس حوزه هنری با بیان اینکه  از رمان «ارتداد» به نویسندگی وحید یامین‌پور رونمایی می‌شود، گفت: این رمان با موضوع ایران و انقلاب اسلامی، نوشته شده که نشان دهنده این است که اگر انقلاب اسلامی اتفاق نمی‌افتاد، ایران سرنوشت دیگری پیدا می‌کرد.

وی ادامه داد: در واقع انقلاب اسلامی یک اقدام بجا و شایسته مردم ایران بود که برای حفظ ایران، هویت، فرهنگ و تمدن و همچنین برای حفظ استقلال کشور انجام گرفت.

عرضه محصولات فرهنگی و هنری به مخاطبان یکی از دغدغه‌ها در فضای تولید محتواست

مدیرعامل انتشارات سوره مهر از افتتاحیه فروشگاه دائمی کتاب و محصولات فرهنگی و هنری در سینما ساحل اصفهان خبر داد و گفت: یکی از دغدغه‌های ما در فضای تولید محتوای فرهنگی و هنری، عرضه آن به مخاطبان است و لذا در این راستا این قبیل فروشگاه‌ها در سینماها بنا خواهند شد.

عبدالحمید قره‌داغی در حاشیه برگزاری رونمایی از رمان «ارتداد» و افتتاحیه فروشگاه دائمی سوره مهر در سینما ساحل، با ابراز خوشحالی از حضور در اصفهان و افتتاحیه فروشگاه، اظهار داشت: خوشبختانه شاهد افتتاح یک مرکز فرهنگی در دل یک مجموعه سینمایی در اصفهان هستیم.

وی افزود: سال گذشته سینما ساحل اصفهان بعد از یک بازسازی جدی با 9 سالن برای نمایش فیلم تجهیز شد و در اختیار مردم اصفهان قرار گرفت.

مدیرعامل انتشارات سوره مهر با بیان اینکه حوزه هنری بنای گسترش فضاهای فرهنگی و هنری و عرضه محصولات فرهنگی را دارد، گفت: در این راستا با تلاش شبانه‌روزی همکاران موفق شدیم یک مرکز عرضه محصولات فرهنگی و هنری شامل کتاب و اقلام فرهنگی مانند موسیقی و فیلم را در کنار این مجموعه سینمایی برگزار کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در فضایی به وسعت 400 متر مربع میزبان علاقه‌مندان کتاب و اهالی مطالعه هستیم و امیدواریم بتوانیم رضایت آنان را در این زمینه فراهم کنیم.

قره‌داغی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های ما در فضای تولید محتوای فرهنگی و هنری، عرضه آن به دست مخاطبان بوده و توفیق داشتیم تا به امروز دو مرکز را در تهران تجهیز کنیم و هم اکنون شاهد بازگشایی سومین مرکز در اصفهان هستیم.

مدیرعامل انتشارات سوره مهر با اشاره به برگزاری برنامه دیگری در کنار افتتاحیه فروشگاه محصولات فرهنگی، اظهار داشت: برنامه تجلیل از برگزیدگان جایزه جلال در دستور کار است.

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری در جایزه آل آحمد از انتشارات سوره مهر، سه کتاب کاندیدای دریافت جایزه شدند و لذا از نویسندگان این کتاب‌ها آقایان محسن کاظمی نویسنده کتاب نقاشی قهوه‌خانه، احمد یوسف‌زاده نویسنده کتاب آن 23 نفر و مسعود سلطانی نویسنده کتاب‌ «گر نوشته»، تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

 

حوزه هنری ناشر فرهنگ و اندیشه اسلامی است

نویسنده رمان «نقاشی قهوه‌خانه» در حاشیه افتتاحیه فروشگاه محصولات فرهنگی هنری انتشارات سوره مهر، گفت: از آنجایی که حوزه هنری ناشر فرهنگ و اندیشه اسلامی است، رسالتی سنگین‌تر نسبت به دیگران در این قضیه دارد و باید در ایجاد پاتوق‌های فرهنگی همت گمارد.

محسن کاظمی اظهار داشت: انتشارات سوره یک خوش سلیقگی به خرج داده و در یکی از نقطه‌های استراتژیک اصفهان اقدام به دائر کردن فروشگاه کتاب کرده است.

وی افزود: می‌توان گفت بودن این پردیس سینمایی با این بوستان کتاب یک نمای بسیار زیبایی را در شهر  اصفهان به وجود آورده که می‌تواند پاتوق علاقه‌مندان به مطالعه باشد.

نویسنده رمان «نقاشی قهوه‌خانه» با بیان اینکه جای چنین فروشگاهی در اصفهان خالی بوده، گفت: درست است که ما در تهران هستیم ولی به اصفهان رفت و آمد زیادی داریم و کانون‌های فرهنگی اینجا را می‌شناسیم با دانشگاهش ارتباط داریم و به نظر من به یکی از نیازهای اهالی فرهنگ اصفهان با این فروشگاه پاسخ داده شد.

وی ادامه داد: امیدوارم فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی هنری انتشارات سوره مهر با اقبال خوب اصفهانی‌ها مواجه شود و همچنین این فروشگاه فقط در عرضه محصولات تولیدی انتشارات سوره مهر باقی نماند، بلکه کتاب‌های شایسته دیگری که ناشران دیگر هم منتشر می‌کنند در این مکان گردهم بیایند تا کتاب دوستان به خاطر پیدا کردن یک کتاب رنج زیادی نکشند و به راحتی به کتاب مورد نظر دست پیدا کنند.

کاظمی تصریح کرد: به عنوان یکی از نویسندگان انتشارات سوره مهر به این افتتاحیه دعوت شدم و در بدو ورود چند تا از کتاب‌هایم را در ویترین فروشگاه دیدم.

برنده جایزه جلال انتشارات سوره مهر با اشاره به تلاقی این افتتاحیه با ایام الله دهه فجر، اظهار داشت: تلاقی این افتتاحیه با دهه فجر هم خودش یک امر مبارکی است که نسل جوان بیشتر با انقلاب و دستاوردهای آن آشنا می‌شوند.

وی افزود: مشکلات فرهنگی در کشور وجود دارد که ریشه در عدم مطالعه و دوری از کتاب دارد و این نوع پاتوق‌ها و فروشگاه‌ها یک پل ارتباطی بین کسانی که به نوعی به کتاب علاقه دارند و بین جامعه به معنای عام با کتاب است و اگر بتوانیم مسیر دستیابی به کتاب را آسان و هموار کنیم به طور یقین معانی محتوا و مضامین کتاب‌ها به دست ما می‌رسد و در ساختار ذهنی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

کاظمی خاطرنشان کرد: پاتوق‌های فرهنگی نقش کاتالیزور را دارند و باعث می‌شوند تلاقی فرهنگ‌ها اتفاق بیافتد، ما در سرزمینی با بوم‌ها و قوم‌های مختلف زندگی می‌کنیم که در کتاب می‌توانیم حرف مشترک بزنیم و همفکری داشته باشیم.

این نویسنده مطرح کتاب‌های تاریخ شفاهی با بیان اینکه در شهرستان‌ها الزام وجود چنین فروشگاه‌هایی بیشتر است، گفت: چون در تهران زمینه‌های سودآوری و بحث سوداگری به میان می‌آید، بخش‌های خصوصی هم به خاطر مزایای مالی ورود پیدا می‌کنند، در حالی که در شهرستان‌ها این موضوع پیش نمی‌آید.

وی ادامه داد: باید اسپانسرهایی برای راه‌اندازی این فروشگاه‌ها وجود داشته باشد و فقط منحصر به فروشگاه نباشد بلکه جایی برای پاتوق اهالی مطالعه و کتاب باشد و در کنار آن کارگاه، ورک شاپ، محل برگزاری جلسات نقد کتاب و دورهمی برگزار شود یا همان فیلمی که در سینما اکران می‌شود همان جا نقد شود.

کاظمی تصریح کرد: این قدم باید برداشته شود و از آنجایی که حوزه هنری ناشر فرهنگ و اندیشه اسلامی است، رسالتی سنگین‌تر نسبت به دیگران در این قضیه دارد.

فروشگاه انتشارات سوره مهر نیازهای همه سلیقه‌ها را برآورده می‌کند

مدیر فروشگاه انتشارات سوره مهر سینما ساحل گفت: این فروشگاه دارای غرفه‌های مختلف، عناوین و موضوعات مختلف کتاب و نوشت افزار‌ است که نیاز هر سلیقه‌ای را برآورده می‌کند.

پویا فرهادی اظهار داشت: در راستای فعالیت فضای فرهنگی کشور یک قسمت فرهنگی مانند سینما یک فروشگاهی را تاسیس کردیم که کتاب و محصولات فرهنگی هنری را به شهروندان ارائه می‌کند.

مدیر فروشگاه انتشارات سوره مهر سینما ساحل با بیان اینکه فروشگاه دارای غرفه‌های مختلفی است، گفت: کتاب‌ها با عناوین ادبیات پایداری مربوط به جنگ و خاطرات جنگ، فرماندهان، اسرا و رشادت‌های جوانان دفاع مقدس و مدافع حرم، عناوین مذهبی، علمی، کودک و نوجوان، شعر، روان‌شناسی، سینما، تئاتر، موسیقی و نوشت افزار و دیگر المان‌هایی که باید در یک کتابفروشی موجود باشد، در فروشگاه برای عرضه به شهروندان وجود دارد.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری چنین فروشگاه‌هایی، تقویت فرهنگ و تبعیت از فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر بال و پر دادن به فرهنگ جامعه و تقویت کتاب‌خوانی و پخته شدن جوانان هر قشر از جامعه است.

فرهادی تصریح کرد: استقبال از چنین فروشگاه‌هایی در اصفهان به طور حتم خوب خواهد بود، چرا که اصفهان یک شهر کاملا فرهنگی است و علاوه بر آن یک شهر تاریخی است که مردمش به فرهنگ، هنر، کتاب و کتاب‌خوانی علاقه دارند و این موضوع را پیگیری می‌کنند، لذا پیش‌بینی می‌کنم در این راه بسیار موفق خواهیم بود.

مدیر فروشگاه انتشارات سوره مهر سینما ساحل با اشاره به همکاری خوب مسئولان در راستای راه‌اندازی چنین فروشگاهی، اظهار داشت: خوشبختانه مسئولان ذیربط همکاری خوبی در این زمینه داشتند و کمبودی نداریم.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال