پنج شنبه 8 اسفند 1398
نمایشگاه «آسمان‌نگاره‌ها» افتتاح شد

رجبی‌دوانی: نگارگری هنری برای بیان مسائل روز است

دکتر محمدعلی رجبی‌دوانی  نمایشگاه«آسمان‌نگاره‌ها»
    -     کد خبر: 10555
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/14|17:45
دبیر برپایی نمایشگاه «آسمان‌نگاره‌ها» معتقد است: وسعت زبان نگارگری در بیان مسائل روز دنیا زمینه مناسبی برای اشتیاق جوان‌ها نسبت به آغاز کار هنری به شیوه نگارگری است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، آیین گشایش نمایشگاه «آسمان‌نگاره‌ها» عصر امروز دوشنبه 14 بهمن‌ماه در گالری شماره 2 خانه عکاسان حوزه هنری و گالری ابوالفضل عالی با حضور هنرمندان صاحب اثر در نمایشگاه و برخی مدیران و مسئولان حوزه هنری برپا شد.

دکتر محمدعلی رجبی‌دوانی دبیر برپایی این نمایشگاه در این مراسم گفت: نمایشگاه «آسمان‌نگاره‌ها» اولین نمایشگاه موضوعی در نوع خودش است. چرا که تا کنون نمایشگاه نگارگری موضوعی برپا نشده بود. این مهمترین ویژگی نمایشگاه «آسمان نگاره‌ها» است.

وی افزود: از طرفی هم نمایشگاه پیش رو با موضوع انقلاب اسلامی برپا شده است. یعنی مسائلی که چه مستقیم و چه غیر مستقیم به انقلاب می‌پردازد. مسائلی مانند مضامین قرآنی، روایی، قصه‌های تاریخ اسلام و رویدادهای انقلابی و شهدای ادوار گوناگون انقلاب که به اشکال گوناگون هنرمندان نگارگری این نمایشگاه با آثار خود به نمایش گذاشته‌اند.

رجبی‌دوانی ادامه داد: مجموعه آثار موضوعی نمایشگاه «آسمان نگاره‌ها» وسعت زبان نگارگری را نشان می‌دهد و نگاه باز و گسترده این هنر به دنیای پیرامون خود را بیان می‌کند. چرا که عموما تصور می‌کنند زبان نگارگری برای پردازش موضوعات خاصی است که از ابتدای شکل‌گیری این هنر به‌وجود آمده است.

دبیر برپایی نمایشگاه «آسمان‌نگاره‌ها» افزود: مخالفان هنرهای ملی ایران معتقدند که هنر نگارگری نمی‌تواند مسائل روز را بیان کند و به نوعی زبان روز باشد. این در حالی است که می‌توانند با تماشای آثار این نمایشگاه توانایی‌های نگارگری در بیان مسائل گوناگون روز را درک کنند. از آنجایی که آثار نمایشگاه «آسمان نگاره‌ها» مربوط به 4 دهه گذشته ایران با موضوعات متناسب با دوران خود است، بی‌شک گویای به‌روز بودن این هنر است.

رجبی‌دوانی در پایان گفت: وسعت زبان نگارگری در بیان مسائل روز دنیا زمینه مناسبی برای اشتیاق جوان‌ها نسبت به آغاز کار هنری به شیوه نگارگری است. به این ترتیب هنرمندان جوان برای بیان مسائل گوناگون خود به جای بهره‌برداری از هنرهای غربی از هنرهای ملی خود مانند نگارگری استفاده می‌کنند. چرا که هنرهای غربی نسبتی با فرهنگ و مسائل روز ما ندارند.

نمایشگاه «آسمان‌نگاره‌ها» شامل 90 اثر فاخر از 27 هنرمند نگارگر ایرانی از جمله اساتید: محمدباقر آقامیری، خشایار قاضی‌زاده، محمدعلی رجبی(دوانی)، پرویز حاصلی، امیرحسین آقامیری، مینا صدری، حسین عصمتی، رضا بدرالسماء، محمدرضا تائب و ... است که در گالری‌های عالی و خانه حوزه هنری از 15 بهمن‌ماه تا 4 اسفندماه در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال