سه شنبه 13 خرداد 1399
در مراسم نکوداشت فاتح عزت‌پور هنرمند خوش‌نویس کردستانی مطرح شد؛

اخلاق‌مداری شاخصه اصلی هنرمندان باشد

نکوداشت فاتح عزت‌پور
    -     کد خبر: 10487
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/7|12:52
سرویس : استانها
هادی ضیاءالدینی از پیشکسوتان هنرهای تجسمی گفت: در فرهنگ اخلاق‌مدار ایران یک مسئله به نام اخلاق هنری مطرح است و این مهم همواره جزء شاخصه فرهنگی ایرانیان بوده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم نکوداشت استاد فاتح عزت‌پور، استادتمام هنر خوش‌نویسی کردستان به همت حوزه هنری استان و با حضور اصحاب فرهنگ و هنر استان برگزار شد.

امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان عصر یکشنبه ۶ بهمن‌ماه در آیین نکوداشت استاد فاتح عزت‌پور که در پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار شد، اظهار کرد: خدمات و تلاش‌های استاد فاتح عزت‌پور در عرصه هنر خوش‌نویسی کردستان شایسته والاترین قدردانی‌هاست.

خوش‌نویسی هنری عرفانی و نجیب است

وی افزود: حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان وظیفه خود می‌داند در قالب یکی از سیاست‌های محوری خود با برپایی آیین‌های نکوداشت از خدمات و تلاش‌های اساتید و مفاخر حوزه فرهنگ و هنر کردستان تجلیل و تقدیر به عمل آورد.

وی در این خصوص گفت: این سیاست در طول چندین سال گذشته تا به امروز دنبال شده است و ان شاءالله در سال‌های آتی نیز به منظور گرامیداشت و ارج نهادن به تلاش‌های فعالین عرصه هنر و فرهنگ ادامه پیدا خواهد کرد.

مرادی افزود: تجلیل از استاد هادی ضیاءالدینی، استاد بهرام مهربان کردستانی، استاد حسن انجمن، زنده‌یاد استاد محمدصابر صابر، استاد علی اشرف زانیار، استاد خلیل کویکی، استاد احمد خلیلی‌فرد و بسیاری دیگر از هنرمندان، از برنامه هایی‌بوده است که تاکنون در عرصه هنرهای تجسمی برگزار شده است.

وی گفت: خوش‌نویسی یک هنر عرفانی است و ذاتا یک هنر نجیب است.

مرادی افزود: کردستان در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری حرف‌های بسیاری در کشور برای گفتن دارد و مجموعه این توانمندی‌ها موجب شده است که کردستان به عنوان یک استان فرهنگی و هنری شناخته شود.

رئیس حوزه هنری کردستان ادامه داد: عزت‌پور نیم قرن به عرصه فرهنگ و هنر کردستان خدمات بسیاری ارزانی داشته است و تجلیل و نکوداشت خدمات ایشان وظیفه همه ماست.

استاد «امجد افتخار» رئیس انجمن خوش‌نویسان استان کردستان و از اساتید برجسته عرصه خوش‌نویسی نیز در این مراسم اظهار کرد: استاد عزت‌پور از خانواده‌ای فرهنگی و هنری و با پیشینه‌ای اخلاق‌مدارانه بزرگ شده است و همین شخصیت والا را در عرصه هنر خوش‌نویسی به منصه ظهور رسانده است.

وی افزود: انجمن خوش‌نویسان سنندج از سال ۶۴ شروع به کار کرد و استاد عزت‌پور از سال ۶۵ تاکنون در انجمن سنندج به عنوان مربی خدمات ارزنده ای را ارائه کرده است.

افتخار اظهار کرد: سال‌های متمادی طول می‌کشد تا یک هنرمند بتواند صاحب آثاری قابل نمایش برای عموم باشد و این استاد با تولیدات ارزشمند خود در عرصه کتابت آثار که امروز رونمایی می‌شود توانمندی بالای خود را به تصویردر می آورد.

اخلاق‌مداری شاخصه اصلی هنرمندان باشد

استاد هادی ضیاءالدینی از هنرمندان شاخص عرصه هنرهای تجسمی کردستان نیز در این مراسم اظهار کرد: استاد فاتح عزت‌پور شخصیتی است که لیاقت این حضور گسترده مردمی در مراسم نکوداشتش را دارد.

وی افزود: در فرهنگ اخلاق‌مدار ایران یک مسئله به نام اخلاق هنری مطرح است و این مهم همواره جزء شاخصه فرهنگی ایرانیان بوده است.

ضیاءالدینی خاطرنشان کرد: متاسفانه این ارزش والای فرهنگی توسط فرهنگ سرمایه‌داری و کثیف غرب مورد هجوم قرار گرفته است و سعی می کنند به واسطه گریز از به خطر افتادن منافع مادی ارزش‌ها را کم‌رنگ کنند.

وی افزود: وقتی حرف اخلاق مطرح می‌شود بلافاصله جوجه روشنفکران تأسی گرفته از فرهنگ منحط غرب دهن می‌گشایند و مبحث جدایی اخلاق و هنر را مطرح می‌کنند.

ضیاءالدینی خاطرنشان کرد: وقتی به اخلاق هنری اهمیت داده می‌شود شاهد تعهد خواهیم بود و مسئولیت‌هایی مهم بر هنرمند واگذار می‌شود، اگر تعهد به کار هنرمندان وارد شود در قبال نیکی‌ها وظیفه خود را انجام می‌دهد و در برابر بدی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها ایستادگی می‌کند.

وی افزود: از پیامدهای مثبت اخلاق هنری درک هنرمند در برهه زمانی است که زندگی می‌کند و این وظیفه هنرمند را در قبال جامعه مشخص می‌کند.

به گفته این هنرمند کردستانی، هر چه فشار اجتماعی بیشتر می‌شود و هر چه اوضاع اقتصادی و معیشتی بر جامعه فشار می‌آورد، شاهد تحت تاثیر قرار گرفتن این اخلاق خواهیم بود.

وی اذعان داشت: همین دغدغه‌های معیشتی موجب می‌شود که اخلاق‌مداری خدشه‌دار شود و خصوصیت‌های منفی در بین اقشار مختلف از جمله هنرمندان بیشتر شود.

ضیاءالدینی تصریح کرد: در این راستا واژه مهربانی می‌تواند نقشی مثبت را ایفا کند و استاد فاتح عزت‌پور هنرمندی با اخلاق و هنرمندی مهربان است.

عزت‌پور تا این قله مسیر پرفرازی طی کرده است

صابر میکائیلی از اساتید حوزه خوش‌نویسی و نقاشی خط کردستان نیز در این مراسم به تشریح خدمات و سجایای اخلاقی استاد فاتح عزت‌پور پرداخت و اظهار کرد: استاد عزت‌پور مسیر پرفرازی را طی نموده است تا به این درجه بالای هنری رسیده است.

وی افزود: اساتید بزرگی همچون استاد عزت‌پور و دیگر اساتید کردستانی در عرصه خوش‌نویسی نستعلیق ایرانی نقش‌آفرینی کرده‌اند و هرگاه از استاد عزت‌پور نام می‌بریم ناخواسته به سوی نستعلیق ایرانی گسیل داده می‌شویم.

فردین صادق‌ایوبی از اساتید حوزه نقاشی کردستان نیز در این مراسم اظهار کرد: استاد عزت‌پور با آثار تالیفی خویش اقدامات ارزشمندی را در ماندگاری تاریخ خوش‌نویسی کردستان انجام داده است.

وی افزود: در حوزه هنر کردستان متاسفانه تالیفات اندکی داریم و نیاز است اقدامات ارزشمند استاد عزت‌پور توسط دیگر هنرمندان کردستانی نیز دنبال شود.

صادق‌ایوبی خاطرنشان کرد: سیر ادوار تاریخی هنر در شرق و غرب کاملا متفاوت است و نیاز است که ما در ثبت تاریخ هنر خویش همت گماریم.

در ادامه این مراسم حوزه هنری با اهدای لوح سپاس از استاد عزت‌پور تجلیل و سپس از بیش از ۲۰ اثر تالیفی استاد عزت‌پور رونمایی شد.

افتتاح نمایشگاه آثار این استاد هنرهای خوش‌نویسی نیز در نگارخانه سوره پردیس سینمایی بهمن که در مجموع ۳۰ اثر حاصل سال‌ها تلاش این هنرمند در عرصه خوش‌نویسی‌ در محل گالری سوره پردیس سینمایی بهمن سنندج یکی دیگر از برنامه‌های تجلیل از مفاخر کردستان توسط حوزه هنری را به پایان رساند.

نمایشگاه خوش‌نویسی استاد فاتح عزت‌پور تا ۱۱ بهمن‌ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ آماده بازدید علاقه‌مندان است.

فاتح عزت‌پور متولد ۱۳۳۷ سنندج، دارای نشان درجه یک هنری و استاد تمام انجمن خوش‌نویسان کشور است. کتابت بیش از ۲۰ عنوان آثار شعرا و بزرگان به زبان‌های فارسی و کردی و تعلیم و آموزش هنرجویان بسیاری در بخش‌های ممتاز و فوق ممتاز در کنار تدریس در دانشگاه‌های استان و کشور، داور کشوری در زمینه‌های خوش‌نویسی و عضو شورای تشخیص و بازبینی اوراق امتحانی انجمن خوش‌نویسان ایران در تهران در سال‌های پیاپی، بخشی از فعالیت‌های هنری این استاد محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال