جمعه 24 مرداد 1399

کارگاه آسیب‌شناسی روش تحقیق تاریخی در حوزه هنری ایلام برگزار شد.

سیاوش یاری
    -     کد خبر: 10397
    -     تاريخ انتشار : 1398/10/25|16:20
سرویس : استانها
کارگاه آموزشی «آسیب‌شناسی روش تحقیق تاریخی» با حضور جمعی از پژوهشگران و نویسندگان حوزه تاریخ به ویژه تاریخ انقلاب و دفاع مقدس، در ایلام برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این کارگاه آموزشی که روز سه‌شنبه ۲۵ دی‌ماه و با هدف ارتقای سطح دانش و مهارت پژوهشی نویسندگان و پژوهشگران حوزه تاریخ برگزار شد، دکتر سیاوش یاری عضو هیئت علمی و دانشیار رشته تاریخ دانشگاه ایلام، عنوان کرد: روش تحقیق در تاریخ به ما نشان می‌دهد که برداشت از رویدادهای تاریخی متفاوت بوده و نمی‌توان آنها را تعمیم داد.

وی افزود: در روش تحقیق تاریخی، پژوهشگر به دنبال دلیل وقایع و رویداها می‌شود و بایستی فکت‌ها را بررسی و تحلیل کند.

در اين نشست دكتر ياری با نمايش اسلايدهايی، مهمترين آسيب‌ها در اين مبحث را يادآور شد و گفت: پژوهشگر تاريخ بايستی بدون در نظر گرفتن تعصبات يا پيش داوری‌های خاص خود به كنكاش و جستجو در اسناد تاريخی يا متون تاريخی بپردازد.

وی با برشمردن تفاوت تاريخ يا جريانات نوآيين افزود: تاريخ به آن مقوله‌ای گفته می‌شود كه لااقل سی سال از آن گذشته باشد. وی تاريخ را متعلق به دورانی خواند كه از آن گذشته ايم و شخصيت‌هايی كه مرده و اكنون می‌توانيم بدون ملاحظات جناح‌بندی‌ها و منافع خاص شخصی و سياسی به آنها پرداخت.

در اين نشست حاضران سوالاتی را پرسيده و پاسخ خود را دريافت كردند.

دكتر ياری در بخش پرسش و پاسخ‌ها پژوهش تاريخی را متفاوت از پژوهش‌های تاريخی در رشته‌های ديگر دانستند.

وی در بخش ديگری از سخنانشان برخی مشكلات خود سانسوری‌ها و كج فهمی‌ها‌ی برخی متون گذشته را به شرح و تفصيل بيان كردند.

دانشیار دانشگاه ایلام، از قضاوت‌های ارزشی محققان، دشوار بودن مسئله‌یابی در پژوهش تاریخی، تعصب پژوهشگر در اشکال مختلف، منبع زدگی، مسئله عینیت، مساله تبیین، وجود دیدگاه کلامی، دشواری دستیابی به منابع اصلی و سرقت علمی، به عنوان مهم‌ترین مشکلات و آسیب‌هایی نام برد که یک پژوهشگر تاریخ با آنها مواجه می‌شود.

در آغاز این کارگاه، محمدعلی قاسمی، رئیس حوزه هنری استان، ضمن خیرمقدم به حضار، طی سخنان کوتاهی عنوان کردند که مطابق با برنامه‌های تدوین شده، و با نگاه به ضعف‌هایی که در پژوهش‌ها و کتب تاریخی منتشره وجود داشته، حوزه هنری استان طی سال‌های گذشته، اقدام به برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌هایی با هدف ارتقای سطح دانش و مهارت پژوهشگران و نویسندگان حوزه تاریخ انقلاب و دفاع مقدس کرده است.

ایشان ضمن برشمردن برخی از مشکلات کتب و پژوهش‌های منتشره در حوزه دفاع مقدس اظهار داشت: آسیب‌شناسی این حوزه به‌ویژه در بخش روش تحقیق و مرجع‌شناسی از اهمیت زیادی برخوردار است.

در این جلسه، شرکت کنندگان، تجربیات و مشکلات خود را در حوزه روش تحقیق تاریخی مطرح و به اشتراک گذاشتند.

این کارگاه آموزشی، به همت واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری استان و با همکاری گروه آموزشی تاریخ آموزش و پرورش استان ایلام و انجمن ایرانی تاریخ، برگزار شد.

شايان ذكر است كه حوزه هنری چند سالی‌ست كه كارگاه‌های تخصصی با حضور اساتيد و دانشجويان و علاقه‌مندان در رشته‌های علوم انسانی برگزار می‌كند.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال