دوشنبه 20 مرداد 1399
ﭘﻨﺠﺎه‌وﻫﺸﺘﻤﻴﻦ ﻧﺸﺴﺖ ﻛﺒﻮﺗﺮان ﻣﺴﺠﺪ دوردﺳﺖ برگزار شد

روی‌وَران: «تا فراموش نکنیم» پاسخی به حقایق اشغال فلسطین است/ پایانی برشایعات فروش اراضی توسط فلسطینیان

کبوتران مسجد دوردست
    -     کد خبر: 10394
    -     تاريخ انتشار : 1398/10/25|12:32
حسین روی‌وران کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: کتاب «تا فراموش نکنیم» پاسخی به حقایق اشغال فلسطین است. اسرائیلی‌ها همه چیز فلسطینی‌ها مثل غذا و لباس و ... را مصادره و به نام خود ثبت کردند، چون می‌خواستند حافظه فلسطینی‌ها را خالی کنند و هویت آنها را از بین ببرند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، ﭘﻨﺠﺎه‌وﻫﺸﺘﻤﻴﻦ ﻧﺸﺴﺖ ﻛﺒﻮﺗﺮان ﻣﺴﺠﺪ دوردﺳﺖ عصر روز سه‌شنبه 24 دی‌ماه با موضوع بررسی وضعیت نشر کتاب‌هایی که با موضوع فلسطین و قدس‌ شریف در ایران به چاپ می‌رسد در حوزه هنری برگزار شد.

این نشست با حضور استاد محمد جوهیر معاون محترم سفیر فلسطین در ایران، جمعیت دفاع از ملت فلسطین، جمعیت حامیان آزادی قدس شریف، ﻣﺤﻤﺪتقی تقی‌پور، ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺳلطانشاهی، ناصر ضرابی مدیر دفتر ادبیات بیداری آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، حسین روی‌وران، قاسم تبریزی، محمدحسین کریمی‌پور، مجتبی حسینی فیلمساز یمنی، شمس‌الدین رحمانی و برخی چهره‌های فرهنگی کشور، به معرفی و بررسی کتاب «تا فراموش نکنیم» اثر ولید الخالدی و با ترجمه امیرحسین بابالار پرداخت.

مدیر دفتر ادبیات بیداری آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در ابتدای این نشست، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید سپهبد قاسم سلیمانی، تشییع بی‌نظیر این سردار آسمانی توسط مردم را یک حماسه بی‌بدیل در موقعیت کنونی ایران و جهان خواند و با اشاره به حادثه هواپیمای اوکراینی، به خانواده‌های داغدار ایشان تسلیت گفت.

«تا فراموش نکنیم» پاسخی به شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» است

ضرابی در ادامه گفت: سرداران عرصه مقاومت تلاش‌هایی را در عرصه فرهنگی انجام داده‌اند و یک اثر علمی و تخصصی در عرصه مقاومت با عنوان «تا فراموش نکنیم» را تولید کرده‌اند و امروز در مرحله پساتولید و توزیع این اثر هستند.

وی با اشاره به مشکلات مالی که گریبان‌گیر چاپ و نشر کتاب‌های تخصصی در حوزه مقاومت و فلسطین است عنوان کرد: فضای فرهنگی ایران خلأ چنین کتابی را داشت و خوشبختانه این خلأ با چاپ این کتاب پر شد.

ضرابی تاکید کرد: این کتاب می‌تواند پاسخی برای شعارهای «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» باشد. «تا فراموش نکنیم» کتاب مرجعی برای باور عمومی در خصوص قدس و فلسطین است. ما معتقدیم فلسطین اولین قربانی نگاه قدسی به قدس شریف است به همین خاطر ما هر خدمتی را به فلسطین، خدمت به قدس می‌دانیم.

پاسخی به تمام شایعات

استاد محمد جوهیر معاون محترم سفیر فلسطین در ایران همچنین در این نشست در سخنان کوتاهی گفت: در این 40 سال آثار بسیاری در حوزه فلسطین دیده‌ام، اما تا به امروز چنین کتابی و با این مرجعیت ندیده‌ام. باید از زحمات این برادران تشکر کرد و باید این اثر فرهنگی بزرگ را قدر دانست.

وی تاکید کرد: در این کتاب به شایعه فروش اراضی توسط فلسطینیان با مستندات به خوبی پاسخ داده شده است. این کتاب باید نزد کلیه گروه‌های حامی فلسطین باشد. باید در دانشگاه‌ها و مدارس تدریس شود. ما در سفارت فلسطین آماده‌ایم هر کمکی در توزیع و نشر این کتاب انجام دهیم.

علیرضا سلطان‌‌شاهی عضو جمعیت حامیان آزادی قدس شریف در این نشست ضمن ارائه برخی از ویژگی‌های کتاب «تا فراموش نکنیم» گفت: این کتاب به بحث افشای ماهیت اسرائیل و بحث فلسطین می‌پردازد. مشخصا کتاب «تا فراموش نکنیم» به همراه تیم 60- 70 نفره از محققین گردآوری شده و داستان اخراج فلسطینی‌ها از روستاهایشان در سال 1948 است که در این اشغال‌گری 750 هزار نفر فلسطینی آواره شدند و آبادی‌های اسرائیل در آن ساخته شد.

وی تصریح کرد: از ویژگی‌های بارز این کتاب ثبت اعترافاتی از خود صهیونیست‌هاست که در مورد این اشغال‌گری اعتراف کرده‌اند و نزدیک به 8 سال برای انتشار آن زمان گذاشته شده است.

سلطان‌‌شاهی اضافه کرد: این کتاب از زبان انگلیسی به فارسی ترجمه و به عنوان کتاب سال در جمهوری اسلامی برگزیده شده است.

وی با تشریح برخی موضوعات کتاب گفت: معرفی 418 روستای فلسطینی و برشمردن شاخصه‌های معماری جمعیتی و اقتصادی و فرهنگی و کشاورزی آنها این کتاب را در زمره بی‌نظیرترین و شاخص‌ترین کتاب‌های تخصصی و علمی در حوزه فلسطین‌شناسی قرار می‌دهد.

اسرائیل هویت فلسطینی‌ها را مصادره کرده است

حسین روی‌وران کارشناس مسائل خاورمیانه در معرفی نویسنده کتاب «تا فراموش نکنیم» گفت: اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته از افتخارات من این است که شاگرد ولید خالدی هستم. خالدی انسان شناخته شده‌ای در دنیا است.

وی تصریح کرد: خالدی با روش جمع‌آوری اطلاعات میدانی این کتاب را به نگارش در آورده است. او به همراه تیم 400 نفره خود در هر روستا با 30 – 40 نفر صحبت و با آنها مصاحبه کرده است. هدف خالدی این بود که فراموش نکنیم فلسطین کشوری عربی اسلامی بوده است و به یاد داشته باشیم سرزمین فلسطین به دست اسرائیل اشغال و غصب شده است. این در حالی‌ست که صهیونیسم روی فراموشی جامعه اسلامی شرط‌بندی کرده بود و امثال خالدی برای ثبت تاریخی و انجام یک تکلیف ملی و انسانی اقدام موثری کردند.

وی تاکید کرد: این کتاب پاسخی به حقایق اشغال فلسطین است. اسرائیلی‌ها همه چیز فلسطینی‌ها مثل غذا و لباس و ... را مصادره و به نام خود ثبت کردند چون می‌خواستند حافظه فلسطینی‌ها را خالی کنند و هویت آنها را از بین ببرند. اما این کتاب در مقابل همه تحریف‌ها ایستاده است.

روی‌وران در پایان صحبت‌های خود گفت: این کتاب بیش از 30 سال پیش نوشته شده است و خدا را شکر که امروز به فارسی ترجمه شد.

شکیبایی یکی از اعضای جمعیت دفاع از ملت فلسطین در این نشست گفت: کتاب «تا فراموش نکنیم» یک تنه به شبهه‌های قدیمی(اینکه فلسطینی‌ها زمین‌های خود را فروخته‌اند) پاسخ می‌دهد. متاسفانه این شبهه هنوز هم هست و این کتاب خودش به تنهایی می‌گوید که زمین‌های فلسطین غصب شده است.

قاسم تبریزی در مورد فلسطین و اینکه چطور می‌توان مسئله فلسطین را در جامعه مطرح کرد گفت: باید با کودکان و نوجوانان مسئله فلسطین را مطرح و آموزش داد. چرا که از ابتدا باید در مورد این مسئله حرف زد تا در جان انسان قرار گیرد. همچنین داشتن مراکز اسرائیل‌شناسی و صهیونیسم‌شناسی و فلسطین‌شناسی که منشورات منظم و مکرر دارند هم از الزامات این امر است.

وی تاکید کرد: کتاب‌های این چنینی می‌بایست در تعداد زیاد و کمیت بالا و مستمر منتشر شود و موسسه‌هایی که به‌طور پایدار فعالیت دارند باید این مسائل را رصد کنند. این امور با کارهای تک فردی و تک کتابی محقق نمی‌شود. باید در این زمینه تربیت نیرو انجام شود.

محمدحسین کریمی‌پور از فعالان عرصه نشر و چاپ کتاب درباره این کتاب گفت: حوزه نشر مکتوب از بدنه جامعه باید شروع شود. متاسفانه موسسات مانع هستند و در پیشبرد اهداف همراه نمی‌شوند. الگوهای ساده که در نشر کشور است می‌تواند باعث بهره‌مندی ما در حوزه ترویج کتاب باشند. ما باید پایگاه‌های مناسب نشر مکتوب را شناسایی کنیم و با آنها همکاری کنیم.

وی تاکید کرد: ما سطوح مختلف مخاطب داریم و باید ضریب نفوذ خود را در میان این مخاطب‌ها ایجاد کنیم.

این فعال فرهنگی تصریح کرد: در هر پروژه سرمایه‌گذاریِ رفتار مخاطب باید در نظر گرفته شود. به عنوان نمونه ماکت این کتاب باید قبل از انتشار در اختیار کارشناسان بازار نشر قرار می‌گرفت تا با مشاوره انتشار آن به شکل بهتر و مناسب‌تری صورت بگیرد.

در پایان این نشست شمس‌الدین رحمانی از زحمات بی‌دریغ محمدتقی تقی‌پور که با همت ایشان کتاب «تا فراموش نکنیم» به فارسی ترجمه و چاپ شده است سپاسگزاری کرد و از همه جمعیت‌ها، نهادها و دانشگاه‌های خواست تا در ارائه و توزیع این کتاب همکاری و کمک کنند.

کتاب «تا فراموش نکنیم» برگزیده جایزه هشتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران (سال 1379) است و حاصل همکاری سه مرکز و موسسه مطالعاتی و پژوهشی، موسسه مطالعات فلسطین در واشنگتن دی. سی؛ دانشگاه بیرزیت در کرانه باختری رود اردن؛ مرکز پژوهش‌های اجتماعی الجلیل است. این کتاب توسط انتشارات حامیان آزادی قدس به فراسی ترجمه شده است.

این اثر ارزشمند پژوهشی به همت گروهی از پژوهشگران و تاریخ‌نگاران برجسته فلسطین در موسسه الدراسات الفلسطینیه و با سرگروهی و ویراستاری دکتر ولید الخالدی، پیش از این به دو زبان عربی و انگلیسی، به رشته تحریر در آمده و به زیور طبع آراسته شده است. متن و مستندات این کتاب گران‌سنگ متکی و مبتنی بر مطالعات و پژوهش‌های کتابخانه‌ای، اسنادی، و فراتر از همه، بررسی‌ها و تحقیقات میدانی است که درون مایه اصلی آن را تشکیل می‌دهد.

این کتاب به ماجرای دردناک و غم‌بار تخریب، انهدام و اشغال 418 روستای فلسطین و چگونگی قتل عام، اخراج و آوارگی صاحبان و ساکنان آن توسط مهاجمان مسلح یهودی، در 14 فصل که هر کدام با یک  فرمانداری مرتبط هستند، به صورت الفبایی دسته‌بندی شده است می‌پردازد.

این کتاب دسترسی آسان به تصویری ملموس از روستاهای یاد شده در قبل از ویرانی و اشغال 1948 م (1327 هجری شمسی) را به همراه توضیحات آماری، جمعیتی، تاریخی، اقتصادی و زراعی با صدها عکس، نقشه و نقشه‌های توپوگرافی و نیز شرح وضعیت کنونی و آن‌چه باقی مانده است را ممکن می‌سازد.

تصویر و مستندات رویدادهای تکان دهنده‌ای که تاریخ رسمی جهان سعی دارد آن را اساسا انکار کند و یا به بوته فراموشی بسپارد.

تصویری از روستاهای سرسبز، آباد و سرشار از سرزندگی که در اندک زمانی، در هولناک‌ترین حادثه تاریخ، به تلی از خاک تبدیل شدند و امروز نه فقط برای جهان خارج از آن سرزمین، بی‌نام و نشان مانده‌‌اند، که گویی هرگز وجود نداشته‌اند. تصویری فراموش نشدنی از صدها هزار کودک، مرد و زن بی‌گناهی که در خانه و سرزمین خود، در کمال آرامش و آسایش روزگار می‌گذراندند و در پی یک جنایت بزرگ، امروز فقط استخوان‌هایی از آنان در زیر خروارها خاک به یادگار مانده و یا میلیون‌ها نفری که در غم غربت در اردوگاه‌های آوارگان، چشم انتظار و در حسرت بازگشت به خانه و سرزمینی که کلید و بنچاقش را در دست دارند، ایام عمر را سپری می‌کنند.

در پشت جلد این کتاب می‌خوانیم:

کتاب حاضر، شرح بخشی از ماجرای غم‌انگیز ویرانی و اشغال چهارصد و هجده روستا و آبادی فلسطین و نیز قتل عام، اخراج و آوارگی صاحبان و ساکنان آنها در سال 1327 هجری شمسی (برابر با 948 میلادی) است. آمار و اعداد و ارقام، در بازگویی فجایع انسانی، کارآمد نیستند. وقتی از نابودی چهارصد و هجده روستا و قتل و جراحت و آوارگی ساکنانشان حرف می‌زنیم، باید بپذیریم که هرگز نمی‌تواینم کثرت و سنگینی آوار رنج و ماتمی را که در پشت این عدد نهفته است، آن‌گونه که سزاوار است، دریابیم و بازگو کنیم. کسی که باغچه‌ی کوچکی را آباد کرده و بعد ویرانی آن را دیده باشد، تجربه‌ی خاص خود را دارد ولی شاید نتواند جوانب گوناگون نابودی یک بوستان بزرگ را متوجه شود؛ البته باغبان آن بوستان هم شاید نتواند ابعاد ویرانی روستایی را درک کند که باغش جزیی کوچک از آن بوده باشد؛ به همین سیاق چه بسا برای ما که در امنیت خاطر، روزگار می‌گذرانیم، تصور ویرانی‌های بزرگ در سطح یک کشور، به سهولت، شدنی نباشد، چه رسد که به این رخداد تلخ، «قتل نفوس»، «هتک نوامیس»، «وارد آمدن انواع جراحت‌های ماندگار مداوانشدنی بر جسم و روح»، «غارت اموال»، «حرمان هجران و جدایی از خانه و کاشانه و خانواده و دوست و آشنا» و «رنج استخوان‌سوز در به دری و دهه‌ها زندگی در اردوگاه‌هایی نیمه ویران» را نیز بیافزاییم. به راستی، مساله‌ی فلسطین بزرگ‌ترین حادثه‌ی مصیبت‌ بار و ریشه‌ی بحران منطقه و دنیای اسلام در سده‌ی اخیر بوده است.

انتهای پیام/

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال