شنبه 14 تیر 1399
در حوزه‌ «تذکره‌ای ـ زندگی‌نامه‌ای» شهدای سال‌های ۱۳۵۹ تاکنون:

فصل جدید «چهار فصل تئاتر ایران» فراخوان داد

چهار فصل تئاتر ایران
    -     کد خبر: 10392
    -     تاريخ انتشار : 1398/10/25|10:31
فراخوان چهارمین فصل از دور نوین پروژه جامع ملی «آموزش درام‌نویسی کشور: چهار فصل تئاتر ایران» در حوزه‌ «تذکره‌ای ـ زندگی‌نامه‌ای» (Biogeraphical) شهدای راه مقاومت در طول سال‌های ۱۳۵۹ ـ از آغاز جنگ تحمیلی ـ تاکنون ـ ۱۳۹۸ ـ منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، بدینوسیله به اطلاع کلیه‌ علاقه‌مندان به هنر نمایشنامه‌نویسی و تئاتردوستانِ مقیم شهرستان‌ها می‌رساند، این دفتر آماده‌ پذیرش ایده‌های اولیه و بِکر شما برای چهارمین فصل این پروژه (در دور نوین آن)، در حوزه‌ «تذکره‌ای ـ زندگی‌نامه‌ای» (Biogeraphical) شهدایی است که در طول سال ۱۳۵۹ ـ سال آغاز جنگ تحمیلی ـ تاکنون ـ ۱۳۹۸ ـ می‌توان آن‌ها را در رده‌ شهدای راه مقاومت قرار داد.

بدیهی است انتخاب شهید مورد نظر آزاد است و محدوده‌ای جز بازه‌ تاریخی فوق‌الذکر برای آن قائل نشده‌ایم، اما چهره‌های پرداخته‌ نشده در طول تاریخ تئاتر بعد از انقلاب اسلامی در اولویت قرار دارند.

توضیحات: ۱- لازم است این آثار پیش از این در جایی چاپ یا اجرا نشده باشند و تنها ایده‌ای تازه‌ متولد شده از صاحب اثر محسوب شوند.

۲- بدیهی است آثاری که شعارزدگی به شاکله‌ آن‌ها آسیب زده باشد، از دایره‌ تولید و چاپ خارج خواهند شد.

آثار شعارزده‌ زیادی پیش از این در موضوعات مشابه تولید شده‌اند که از آرمان این پروژه، یعنی «ماندگاری و توسعه»، بسیار دورند. این فراخوان با عنوان «شهدای مقاومت» برای رسیدن به آثاری شایسته‌تر طراحی شده است، نه تکرارِ آنچه داشته‌ایم.

۳- مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری متعهد می‌شود در صورت پرداختن نویسنده به زندگی «سردار شهید قاسم سلیمانی» و احراز صلاحیت کیفی توسط اعضای هیئت‌ علمی این فصل از پروژه، برخلاف تعریفِ دور نوین پروژه، استثنائاً علاوه بر چاپ، از تولید آن اثر در استان خودش حمایت به عمل آورد.

۴- علاقه‌مندان می‌توانند ایده‌های بسیار کوتاه خود را در پاسخ به فراخوان این دوره با نام «شهدای مقاومت»، که شامل نام شهید و بخش قابل اعتنای زندگی‌اش که مدنظرِ نویسنده است، تا پایان دهه‌ فجر (۲۲ بهمن ۱۳۹۸) از طریق Sahnemagazine@yahoo.com به دبیرخانه‌ این پروژه ـ دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ـ ارسال دارند.

فرهنگ این سرزمین و تاریخ آن، همواره مورد تعرض و بدخواهی و کینه‌ورزی بوده و بخش اعظم آن از طریق تولیدات فرهنگی در طول تاریخ زنده مانده است. شاید امروز بر ذمه‌ ما باشد که پاسدار ایران و ایرانی‌ بودنمان باشیم؛ با قلم‌های روان و افکاری جوشان و تعهدی که از انسان ایرانی انتظار می‌رود.

به امید درخشش کشورمان در دل تاریخ. دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال