جمعه 24 مرداد 1399

بررسی جریان‌شناسی شعر زنان در چهار دهه اخیر

جریان‌شناسی شعر زنان ایلام
    -     کد خبر: 10389
    -     تاريخ انتشار : 1398/10/24|17:12
سرویس : استانها
حوزه هنری استان ایلام، کارگاه تخصصی جریان‌شناسی شعر زنان در چهار دهه اخیر را با حضور لیلا کردبچه برگزار کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، كارگاه جريان‌شناسی شعر زنان ايران در چهار دهه اخير روز دوشنبه 23دی‌ماه با سخنرانی ليلا كردبچه در سالن آمفی تئاتر حوزه هنری استان ايلام برگزار شد.

اين نشست با خيرمقدم  قاسمی مدير حوزه هنری استان ايلام  آغاز شد و در ادامه دو تن از بانوان شاعر ايلامی، سميه فلاحی و طاهره بارانی تازه‌ترين سروده‌هايشان را براي حاضران قرائت كردند.

در اين كارگاه كه جمعی از معلمان ادبيات نيز شركت داشتند، كردبچه با برشمردن تفاوت‌های بين سبك و جريان گفت: سبگ نگاه به گذشته است و جريان مربوط به حال و آينده است.

وی افزود: من خود با نگاه سبكی موافقم، چرا كه كسی نمی‌تواند ادعا كند جريان‌ساز است، حتی برای آن مانيفست بنويسد و انتظار داشته باشد كه همه چيز نامتغير بماند، چرا كه جامعه همواره در حال تغيير است و همين تغيير و اتفاقات غيرمترقبه چنان فضا را دگرگون می‌كند كه كمتر جريانی می‌تواند مدت عمر زيادی داشته باشد.

كردبچه نحله‌هايی را كه مانيفست داشته اند و نيز طرفدارانی، نام برده و همان تغييرات جامعه و برگشتن نظر بعضی از متنفذين اين جريان‌ها را منجر به شكست اين جريان‌ها ذكر كرد.

وی به بررسی شعر تنی چند از زنان صاحب‌نام بعد از انقلاب چه سنتی و چه مدرن پرداخت. اين نشست با حضور و استقبال شاعران، نويسندگان و هنرمندان عرصه‌های ديگر همراه بود و حاضران، ادامه اين سلسله نشست‌ها درباره ادبيات و ساير هنرها را خواستار شدند.

شايان ذكر است كه حوزه هنری استان ايلام طی سال‌های گذشته سلسله نشست‌هايی را در باب هنر انقلاب اسلامی، شعر كودك و نوجوان، جريان‌شناسی شعر زنان و ... برگزار كرده است.

دورهمی شاعران

يكي از برنامه‌های جنبی كارگاه جريان‌شناسی شعر زنان ايلام در چهار دهه اخير برگزاری دورهمی شاعران جوان و بانوان شاعر بود.

در اين دورهمی صميمانه كه با حضور ليلا كردبچه همراه بود، شاعران جوان تازه‌ترين سروده‌های خود را قرائت كردند.

كردبچه نيز با تقدير و تشكر از دعوت به اين نشست فضای شعری ايلام را فعال و پويا دانستن و تاكيد كرد با وجود سوت و كور بودن چنين محافلی در بيشتر نقاط، خوشبختانه جامعه ادبی ايلام را زنده و با نشاط می‌بينم و اين را مايه قوت‌قلب و پويايی بيشتر دانست و در انتهای برنامه تازه‌ترين سروده‌های خود را براي حاضران قرائت كرد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال