جمعه 24 مرداد 1399

سراهیان: «مایکل دودوک دِویت» یکی از نوابغ دنیای انیمیشن

دومین برنامه گردهمایی انیمیشن اصفهان
    -     کد خبر: 10382
    -     تاريخ انتشار : 1398/10/24|14:40
سرویس : استانها
دومین برنامه گردهمایی انیمیشن اصفهان با نمایش و تحلیل آثار «مایکل دودوک دِویت» در سالن سعدی حوزه هنری اصفهان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، دومین برنامه گردهمايی انيميشن اصفهان، در بعدازظهر روز يكشنبه ۲۲ دی‌ماه با حضور استاد احسان سراهیان به نمایش انیمیشن‌های «راهب و ماهی»، «پدر و دختر»، «اینترویو» و «جاروکش»، «عطر چای» اثر مایکل دودوک دویت پرداخت.

احسان سراهیان عضو هیئت مدیره آسیفای اصفهان با اشاره به زندگی مایکل دودوک دِویت (Michael Dudok de Wit)، انیماتور و تصویرساز هلندی گفت: مایکل دویت برای انیمیشن «پدر و دختر» جایزه اسکار انیمیشن را دریافت کرده و با همین سه اثر کوتاه، همواره برای تمامی هنرمندان انیمیشن، منبع الهام بوده است.

وی افزود: این هنرمند علاقه زیادی به آثار و هنرمندان مشرق زمین مانند «هزار و یک شب»، «مولانا» و «عطار» دارد، گرچه وی انیمیشن را در دانشگاه انگلیس خوانده است و در آنجا نیز زندگی و کار می‌کند و انیماتور و تصویرگر کتاب کودک نیز بوده است، اما تکنیک مورد علاقه اش مرکب هندی با رنگ‌های محدود و گرم است.

سراهیان خاطرنشان کرد: مایکل دویت در 27 سالگی انیمیشن «اینترویو» را به عنوان پایان‌نامه ساخت و در 39 سالگی اولین اثر کوتاه خود به نام «جاروکش» را ساخت.

کارشناس این برنامه ادامه داد: این هنرمند 5 اثر انیمیشن دارد و کل تولیدات او کمتر از 20 دقیقه می‌شود، اما یکی از نوابغ هنری است. همه انیمشن‌های او موزیکال هستند و هیچ یک از فیلم‌هایش دیالوگ ندارند. کارهای او مینی‌مال و پست‌مدرن هستند و به بیننده اجازه می‌دهد تا برداشت خودش را از اثر داشته باشد.

وی تصریح کرد: مفاهیم زیادی در آثار این هنرمند وجود دارد و رگه‌هایی از طنز در کارهایش دیده می‌شود، معماری و موسیقی آثار او متعلق به سده 15 و 16 میلادی است، بیشتر کارهای این هنرمند تم مذهبی دارند.

سراهیان ضمن نمایش فیلم «جاروکش» گفت: جنس طراحی‌های آن مانند طرح‌های شمال آمریکا و بلژیک و آثاری مانند تن تن است.

وی ادامه داد: کار بعدی او «راهب و ماهی» نام دارد که باعث مشهوریت این هنرمند در عرصه جهانی شده است، یکی از سمبل‌ها و نمادهای فیلم‌های او «ماهی» است که مظهر پاکی است، چون در آب بازی می‌کند، سه معنی در ماهی هست، در انجیل به معنی مومن، در مصر و ایران و چین نماد زن و در روانشناسی نماد ضمیر ناخودآگاه است.

این عضو هیئت مدیره آسیفای اصفهان افزود: شمع یکی دیگر از نمادهای آثار این هنرمند است که مظهر مسیحیت شناخته می‌شود و آب نیز نماد خودبینی است که (در آب ایمان واقعی را می‌بیند).

سراهیان با اشاره به اثر «پدر و دختر» و نمایش آن خاطرنشان کرد: این اثر جوایز زیادی از جمله اسکار را کسب کرد، در این کار تکنیک اجرا بسیار قوی و با تکنیک مرکب هندی و زغال کار شده است و کاراکترها اکریلیک هستند.

وی تاکید کرد: در این کار دختربچه با پدرش سوار بردوچرخه به کنار درخت می‌آیند و پدر با قایق به داخل رودخانه می‌رود و دختر در کنار رودخانه در سالیان متمادی منتظر اوست تا آنکه پیر می‌شود و با درازکشیدن در قایق به گل‌نشسته پدر در دنیای دیگر او را می‌بیند.

عضو هیئت مدیره آسیفای اصفهان با اشاره به اینکه این اثر یکی از موفق‌ترین آثار مایکل دویت است تصریح کرد: در این کار دوچرخه نماد گذر زمان و ابر نماد رویا است.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال