شنبه 29 شهریور 1399
داوران جشنواره «ترامپیسم۲» مطرح کردند؛

کاستانا: کپی‌کاری نکنید/ شخصیت ترامپ منفور و نفرت‌انگیز است

کاستانا
    -     کد خبر: 10381
    -     تاريخ انتشار : 1398/10/24|13:39
سرویس : استانها
کاستانا هنرمند اندونزی گفت: شخصیت ترامپ برای مردم کشور ما منفور و نفرت‌انگیز است و همین موضوع باعث شد تا من بتوانم طرحی از او بزنم و در روزنامه‌های کشورم منتشر کنم.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، خانه کاریکاتور حوزه هنری اصفهان ورک‌شاپ «کارتون و کاریکاتورهای ترامپ» را در اصفهان با حضور دو هنرمند بین‌المللی برگزار کرد.

این برنامه روز یکشنبه ۲۲ دی‌ماه برگزار شد، کارگاهی که در آن تصویر رئیس‌جمهور منفور آمریکا ترامپ طراحی شد و هنرمندان کاریکاتوریست به اتود طرح‌هایی با این موضوع پرداختند.

کاریکاتوریست‌های جوان اصفهانی در خانه هنرمندان حاضر شدند تا از تجربیات این دو هنرمند متبحر بهره گیرند و نکاتی را که متذکر می‌شدند در آثارشان استفاده کنند.

جیتت کاستانا هنرمند کارتون اندونزی به همراه شانکار پامارثی هنرمند هندی، که هر دو برای مطبوعات کشورشان طرح می‌زنند به این مجموعه آمدند و در مدت سه ساعت تجربیات و یافته‌های هنری خود را در اختیار هنرجویان اصفهانی قرار دادند.

این دو هنرمند برجسته بین‌المللی از داوران جشنواره «ترامپیسم۲» بودند که با علاقه و اشتیاق آثار تک‌تک هنرجویان اصفهانی را دیدند و نظرات خود را بیان کردند. این ورک‌شاپ با موضوع «ترامپ و سیاست‌های دولت آمریکا» برگزار شد.

شخصیت ترامپ برای مردم کشور ما منفور و نفرت‌انگیز است

کاستانا هنرمند اندونزی که در «کُمپاست کارتون» درباره مسائل اجتماعی، بهداشت و سلامت کار می‌کند و برنده بیش از ۲۰۰ جایزه بین‌المللی است در این کارگاه گفت: شخصیت ترامپ برای مردم کشور ما منفور و نفرت‌انگیز است و همین موضوع باعث شد تا من بتوانم طرحی از او بزنم و در روزنامه‌های کشورم منتشر کنم.

وی خطاب به هنرجویان حاضر در کارگاه بیان کرد: هرگاه می‌خواهید طرحی را بزنید باید شخصیتی را که خلق می‌کنید همانی باشد که در ذهن خود متصور هستید و از اجرای طرح‌های تقلیدی پرهیز کنید.

کاستانا ادامه داد: ممکن است برای اجرای یک طرح ۴ تا ۵ سال وقت بگذارید، اما ارزشش را دارد تا اینکه بخواهید تقلیدی کار کنید و از ایده‌های دیگران استفاده کنید.

ما همیشه باید به دنبال سوژه‌های مدرن و به‌روز باشیم

این هنرمند اندونزیایی تصریح کرد: ما همیشه باید به دنبال سوژه‌های مدرن و به‌روز باشیم. سوژه‌های کهنه و قدیمی از ارزش اثر ما می‌کاهد؛ چراکه دنیا در حال توسعه و گسترش است و آنچه خلق می‌کنیم باید به‌روز و جدید باشد.

وی ادامه داد: کپی‌هایی که از طرح‌های مختلف در ذهنتان دارید را پاک کنید. شما می‌توانید مبدع و خلاق باشید و یک سوژه جدید خلق کنید تا بر ارزش کار شما افزوده شود.

کاستانا اظهار کرد: من همیشه مطالعه می‌کنم و همه چیزهایی که در اطرافم می‌بینم را به تصویر می‌کشم. شخصیت‌های کاریزمای دنیا از جمله آثاری است که من خلق کرده ام. شخصیت‌های سیاسی که در هر دوره در کشورها تاثیر گذار بوده اند.

نقاشی، همسر دوم من است

کاستانا تصریح کرد: سه عمل در دنیا برای من لذت‌بخش است. کارکردن، خوردن و استراحت کردن و با این سه عمل از زندگی لذت می‌برم. نقاشی، همسر دوم من است و بی‌نهایت از این کار لذت می‌برم.

این هنرمند اندونزی در پاسخ به سئوال یکی از هنرجویان که درآمد این کار برای شما می‌صرفد، گفت: کسی که هنرمند است باید عاشق هنر باشد، من نیز عاشق این هنر که حرفه ام شده هستم و پول برای من مهم نیست. همین که تصویری را خلق می‌کنم لذت می‌برم.

کار با قلم را فراموش نکنید

در ادامه این کارگاه، شانکار یکی از هنرمندان مطرح در زمینه کاریکاتور چهره آسیا، خطاب به هنرجویان حاضر گفت: اگر شما از آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید به صورت دیجیتالی کار کنید، هیچگاه قلم را از دستتان نیندازید و کار با قلم را هم فراموش نکنید؛ چراکه اگر این اتفاق افتاد به مرور می‌خواهید همیشه دیجیتال کار کنید و کار با قلم را کنار بگذارید که این کار به حرفه شما ضربه می‌زند.

وی افزود: اثر دیجیتالی جذابیت و زیبایی ندارد و طبیعی نیست و من در هیچ برهه ای به شما پیشنهاد نمی‌دهم که وارد کار دیجیتالی شوید.

شانکار تصریح کرد: بهترین آثار طرح‌هایی است که بر روی کاغذ بدون اسید می‌زنید، چرا که جذابیت خودش را دارد و هیچگاه کهنه نمی‌شود.

شانکار که با کسب بیش از ۱۲۰ جایزه معتبر جهانی جزو پرافتخارترین هنرمندان هندوستان است در پاسخ به سئوال یکی از هنرجویان مبنی بر اینکه آیا می‌توانید تصاویر گاوها را هم خلق کنید، با توجه به اینکه یکی از مقدسات برخی از مردم هند گاوپرستی است، خاطرنشان کرد: برای من طرح زدن از گاو مانعی ندارد، اما باید به مقدسات مردم کشورم توهین نکرده باشم و طرحی نزنم که آنها را ناراحت و رنجور کنم.

ایرانی‌ها در هنر سرآمد هستند

وی تصریح کرد: ایرانی‌ها در هنر سرآمد هستند و در میان آنها اصفهانی‌ها هنرمندان خوبی در رشته مینیاتور دارند.

شانکار خطاب به هنرجویان حاضر گفت: از همه موضوعات و موجوداتی که در اطراف شما وجود دارد می‌توانید الهام بگیرید و به عنوان یک اثر آنها را خلق کنید و هیچ محدودیتی در خلق اثر وجود ندارد.

وی گفت: برای اولین بار به اصفهان آمده ام، تصویر زیبایی از اصفهان در ذهنم ایجاد شده است و برای خلق آثارم از آنها استفاده خواهم کرد.

صحبت‌های این دو هنرمند بین‌المللی کارتون که به پایان رسید کارگاه حالت صمیمی به خود گرفت. هنرجویان حاضر آثار خود را به این دو هنرمند نشان دادند و از ایده‌های آنها بهره‌مند شدند.

یکی از هنرجویان گفت: برای ما ایده‌های این دو هنرمند بین‌المللی جالب و تازه است. آنها سعی می‌کنند با کشیدن تصاویر شخصیت‌های سیاسی انزجار و علاقه‌مندیشان را در تصویر نشان دهند.

وی ادامه داد: هنر کارتون یکی از هنرهای شگفت‌انگیزی است که در آن می‌توان حرف‌ها و نقدهای اجتماعی و سیاسی را به تصویر کشید.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال