جمعه 24 مرداد 1399

تجدید میثاق اهالی فرهنگ، هنر و رسانه آذربایجان شرقی با «سردار دل‌ها»

مکتب سلیمانی
    -     کد خبر: 10374
    -     تاريخ انتشار : 1398/10/24|10:09
سرویس : استانها
اهالی فرهنگ، هنر و رسانه آذربایجان شرقی با سیدالشهدای مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی تجدید میثاق کردند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، «مکتب سلیمانی» آیین نکوداشت و تجدید میثاق اهالی فرهنگ، هنر و رسانه آذربایجان شرقی با سیدالشهدای مقاومت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، با حضور جمعی از هنرمندان و خبرنگاران استان به همت حوزه هنری استان و جمعی از نهادهای فرهنگی در پردیس فرهنگی سینمایی قدس تبریز برگزار شد.

در این آیین، احمدرضا بیضایی، استاد قره‌باغی، دوست زاده ضمن سخنرانی، به ارائه آثار خود پرداختند.

در حاشیه برگزاری این آیین، اهالی فرهنگ، هنر و رسانه آذربایجان شرقی با امضای میثاق‌نامه با سردار دل‌ها تجدید میثاق کردند که متن آن به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
«إن الذينَ امَنوا وعَمِلوا الصالحات سَيَجعل لَهم الرَّحمنُ وُدّا.»

«به یقین آنها که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند، خداوند رحمان، آنها را محبوب می‌گرداند.

۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸، در تاریخ معاصر کشور عزیزمان جاودانه شد. در این روز بود که سردار نامدار جبهه جهانی مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، هدف شبیخون ناجوانمردانه و وحشیانه دولت تروریست ایالات متحده آمریکا قرار گرفت و به ملکوت اعلی شتافت. این نخستین بار نبود که دست آمریکا به خون حق‌طلبان و آزادگان آلوده می‌شد، این بار اما کینه شیطانی خود را با ریختن خون یکی از پاک ترین، آزاده ترین و شریف ترین مجاهدان راه حق هویدا کردند. پایکوبی و هلهله سران دولت تروریست آمریکا و پذیرفتن مسئولیت این اقدام وحشیانه، نشان داد که سرشت این دولت با خونریزی و آدم کشی نهاده شده است و حیات خود را به ممات مظلومان گره زده است.

این غوغای مستانه، اما دیری نپایید؛ آنگاه که اقیانوس محبت و بصیرت میلیون ها ایرانی و غیرایرانی به حرکت درآمد و پیکر خونین فرزندان مجاهد خود را با چشمانی اشکبار در آغوش گرفت و رستاخیز تشییع سردار مبارزه با آمریکای جهانخوار را برپا کردند.
بُهت دنیا از چنین قدردانی باشکوهی، انعکاس همان محبتی بود که خداوند به واسطۀ عمل صالح سردار پاکبازشان در دل های آزادگان کاشته بود.

کیست که نصیبی از حریت و صداقت برده باشد و بر حقانیت مسیر این شهیدان سرافراز صحه نگذارد. ما هنرمندان و فعالان فرهنگی آذربایجان شرقی نیز، به معاصرت با چنین آزادگانی افتخار می کنیم و از خداوند متعال، مسئلت می‌نماییم که ما را از آگاهان واقعی خط سرخ شهادت قرار دهد. ما فرزندان ایران اسلامی، سر تعظیم در برابر مجاهدت‌های خالصانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همه همرزمان گمنامش فرود آورده و در محضر این شهدای والامقام عهد می بندیم که همواره بر طریق خونرنگ آرمان شهدا استوار بوده و حتی برای لحظه ای، کینه شیطان بزرگ، این تروریست خون آشام زمانه را از دل بیرون نکنیم.

عهدی که در این روز و در پیشگاه ارواح مطهر شهدا بسته می شود، میثاقی است به بلندای تاریخ سترگ آزادگی و حق طلبی.»

نخستین گردهمایی هنرمندان در تجدید میثاق با سردار دل‌ها در تبریز

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با اشاره به نخستین گردهمایی هنرمندان در تجدید میثاق با سردار دل‌ها در تبریز گفت: تبریز در برگزاری نکوداشت توسط هنرمندان همچون سایر جریان‌ها، پیشگام بوده است.

حجت السلام سیدعلی آل‌هاشم اظهار کرد: هنرمندان تبریزی برای نخستین بار در کشور، با سردار حاج قاسم سلیمانی تجدید میثاق کردند و همچنین یاد و خاطره فرزندان ایران (شهیدان سانحه هواپیمایی) را گرامی داشتند.

وی با اشاره به دلاوری‌های سردار سلیمانی در طول عمر پرخیر و برکت خود ابراز داشت: در طول تاریخ جهان همچون این مرد الهی، کمتر به خود دیده به طوری که بیش از ۲۰ میلیون نفر در شهرهای مختلف ایران و عراق در مراسم تشییع ایشان حضور یافتند که این رویداد در هیچ کجای دنیا دیده نشده است.

آل‌هاشم با بیان اینکه فضای حاکم بر تشییع جنازه، فضای اندوه و ماتم با بصیرت بود، ادامه داد: اثر خون شهید حاج قاسم سلیمانی در جامعه اثر بیدارکننده و هشداردهنده بود، به طوری‌که در تشییع جنازه ایشان، رنگین کمانی از هر صنف، حزب، قوم و قبیله و شهرها دیده می‌شد، چراکه شهید وابسته به هیچ حزب و جناح نبوده و همچنان پیرو ولایت بود.

وی بر لزوم تولید محتوا در خصوص سردار سلیمانی توسط اهالی فرهنگ، هنر و رسانه تأکید کرد و گفت: هنرمندان در زمینه‌های مختلف هنری باید به این مسئله ورود جدی پیدا کنند.

امام جمعه تبریز در ادامه به جانشین شایسته سردار سلیمانی در سپاه قدس جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: سردار قاآنی یک سلیمانی دیگر است و با تمام رموز عملیات در منطقه آشناست که انشالله شاهد درخشش بیش از پیش سپاه قدس و یادگار سلیمانی در منطقه باشیم.

وی همچنین شهادت جانباختگان هواپیمای اوکراینی را تسلیت عرض کرده و گفت: همچنان که سردار سلیمانی فرزند ایران بود، مسافران نیز فرزندان ایران و از نخبگان کشور بودند که ما نیز از رخداد دادن این سانحه متأثر و متأسف هستیم و در فراق آنها نیز سوگواریم.

هنرمندان رهرو و اشاعه دهنده فرهنگ شهادت هستند

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی گفت: اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان با تولید آثار هنری در حوزه‌های مختلف رهرو و اشاعه دهنده فرهنگ ایثار و شهادت هستند.

سیدمحمدحسین بلاغی در حاشیه برگزاری آیین «مکتب سلیمانی» عنوان کرد: امروز اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان گرد هم آمدند تا با برگزاری آیین نکوداشت با آرمان‌های سیدالشهدای مقاومت سردار سپبهد حاج قاسم سلیمانی تجدید میثاف کنند.

وی افزود: شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی علاوه بر داغ بزرگ بر دل ملت ایران و تمام آزادی‌خواهان، موجب عزم راسخ و وحدت بین تمامی اقشار جامعه شد.

رئیس حوزه هنری استان با بیان اینکه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه به عنوان افسران جنگ نرم شناخته می‌شوند، ادامه داد: امروز شاهد جنگ رسانه ای و جنگ فرهنگی هستیم که هنرمندان و خبرنگاران به عنوان افسران جنگ نرم باید در این میدان، میدان‌داری کنند که خوشبختانه در این زمینه اقدامات مطلوبی صورت گرفته است.

وی همچنین ادامه داد: هنرمندان با تولید آثار هنری در حوزه‌های مختلف هنری، رهرو و اشاعه دهنده خون شهدا هستند که انشاءالله این راه به قیام حضرت موعود (عج) متصل شود.

بلاغی با اشاره به حوادث هفته اخیر در کشور تصریح کرد: در این هفته مردم ایران داغدار چندین جریان بود که جامعه هنری به عنوان سردمداران جنگ نرم و نخبگان جامعه با مردم هم صدا شدند و در این راستا آثار فاخری تولید کردند که این حجم از آثار در جهان بی سابقه بوده که از هنرمندان تقدیر و قدردانی می‌کنیم.

اهالی رسانه قلم‌های خود را در مقابل استکبار جهانی مسلسل کردند

در حاشیه برگزاری آیین نکوداشت و تجدید میثاق اهالی فرهنگ، هنر و رسانه آذربایجان شرقی با سیدالشهدای مقاومت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، اهالی رسانه بر مسلسل کردن قلم‌های خود در مقابل استکبار جهانی تأکید کردند.

در حاشیه برگزاری آیین «مکتب سلیمانی»، رامین نظامی‌خواه، مسئول بسیج رسانه استان با اشاره به قدردانی ملت ایران از مجاهدت‌های فرزندان ایران در جبهه‌های جهانی مقاومت اظهار کرد: مردم ایران همواره دشمنی‌های آمریکا را محکوم کرده‌اند و اهالی رسانه، قلم‌های خود را مسلسل کردند تا دشمنی‌های آمریکا را به رشته تحریر در آورده و اقدامات تروریستی و خوی استکباری این کشور را بیش از پیش نمایان کند.

وی همچنین ادامه داد: اهالی رسانه نقش خود را در راستای آرمان‌های انقلاب اسلامی و احیای خون شهدا به خوبی ایفا کرده و این راه را ادامه خواهند داد.

مسئول بسیج رسانه آذربایجان شرقی با اشاره به برگزاری این آیین اظهار کرد: اهالی رسانه به همراه اهالی فرهنگ و هنر تجدید میثاق خود را با سردار دل‌ها اعلام کردند و در زمینه سانحه هواپیمای اوکراینی نیز تلاش خواهند کرد تا به بهترین شکل ممکن، در روشن‌گری این سانحه و نقش دشمنی‌های آمریکا را به اطلاع مردم برسانند.

در ادامه، عزیزی راد، سرپرست خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در آذربایجان شرقی نیز ضمن اظهار همدردی اهالی رسانه با هموطنان اظهار کرد: لقب سیدالشهدای مقاومت تنها توصیفی که می‌توان از سردار حاج قاسم سلیمانی کرد، چرا که منطقه و جهان اسلام در مبارزه با داعش، شاهد رشادت‌های این سردار بودند.

وی افزود: جامعه رسانه همواره در کنار مردم بوده و همزادپنداری خود را در وقایع اخیر کشور اعلام کرده و با قوت کامل مسیر خود را ادامه خواهد داد.

در ادامه، رامین فرهودی، مدیرمسئول پایگاه خبری شرح آنلاین نیز با اشاره به برگزاری آیین مکتب سلیمانی در تبریز اظهار کرد: در شرایطی که جامعه ایرانی داغدار سردار سلیمانی و فرزندان کشور بود، این گردهمایی نقطه عطف برای ایجاد وحدت در بین اهالی فرهنگ، هنر و رسانه بوده است.

وی افزود: رسانه در تلاش است در مقابل تبلیغات سوءاستکبار جهانی که قصد دارد جای قاتل و مقتول را با همدیگر عوض کند، بایستد و اقتدار و حرمت سربازان وطن حفظ کند.

تولید آثار هنری کوچک‌ترین عرض ارادت هنرمندان به سردار دل‌هاست

در حاشیه برگزاری این مراسم، هنرمندان بر تولید آثار فرهنگی و هنری در راستای رشادت های سردار دل ها تأکید کردند.

در ادامه این آیین، استاد زنوزی، پیشکسوت عرصه خوشنویسی، با بیان اینکه تولید آثار هنری کوچک ترین عرض ارادتی است که هنرمندان در برابر سردار حاج قاسم سلیمانی می‌توانند انجام دهند، اظهار کرد: هنرمندان می‌توانند با برگزاری نمایشگاه‌ها و تولید آثار عرض ارادت خود به این شهید اعلام کنند که در این آیین عصاره سخنان هنرمندان توسط امام جمعه تبریز گفته شد.

وی افزود: هنرمندان وظیفه دارند خدمات سردار سلیمانی را بدون منت به تصویر بکشند، چرا که ایشان خون خود را فدای اسلام و کشور کردند.

این هنرمند پیشکسوت در ادامه اظهار کرد: همچنین باید از خدمات سپاه نیز قدردانی کرد چرا که در طول چندین سال گذشته، کسی جرأت شلیک به سمت نیروهایی آمریکا نداشته و این ارگان نظامی توانمندی خود به رخ جهان کشاند و مشت محکمی را به دهان آمریکا زد.

در ادامه این آیین، قربانعلی طاهرفر، تهیه کننده و کارگردان سینما نیز اظهار کرد: حماسه آفرینی سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی در قاب یک جمله نمی‌گنجد.

وی افزود: این سردار، تبلور واقعی یک ایرانی است که در طول تاریخ، به عنوان رستم دستان ایران زمین درعصر حاضر شناخته خواهد شد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال