پنج شنبه 19 تیر 1399
نشست خبری مسابقه کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم ۲» برگزار شد؛

برپایی اختتامیه «ترامپیسم ۲» با حضور داوران خارجی/ اعطای یادمان ویژه سردار شهید سلیمانی به برگزیدگان

دومین مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم»
    -     کد خبر: 10324
    -     تاريخ انتشار : 1398/10/18|12:17
نشست خبری دومین مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم» روز گذشته در موزه دفاع مقدس برگزار و جزئیات آن از جمله برپایی نمایشگاه آثار برگزیده این دوره و اعطای یادمان ویژه سردار شهید سلیمانی به برگزیدگان تشریح شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نشست خبری دومین مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم» سه‌شنبه ۱۷ دی‌ماه با حضور سیدمسعود شجاعی‌طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و دبیر این مسابقه و علی اصغر جعفری رئیس سازمان هنری و امور سینمایی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در ساختمان شهدای موزه دفاع مقدس برگزار شد.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی در این نشست با تسلیت شهادت حاج قاسم سلیمانی و تأثیر حضور ایشان در امنیت منطقه، گفت: شهادت سردار سلیمانی به واسطه دستور مستقیم ترامپ، اتفاق بزرگی است، بزرگ از این جهت که یک سری اتفاقات از پسِ این اتفاق در آینده رخ خواهد داد که یکی از این اتفاقات، اخراج آمریکایی‌ها توسط پارلمان عراق بود.

وی تاکید کرد: سیلی سخت و سنگین انتقام در حوزه جنگ نرم را با برپایی نمایشگاه ترامپیسم، شاهد خواهیم بود.

شجاعی طباطبایی همچنین گفت: سال گذشته، مجموعه بازخوردهای رسانه‌های غربی و صهیونیستی در قالب کتابی منتشر شد که یکی از این بازخوردها، برخورد کیگل مدیر سندیکای کاریکاتور با همین عنوان بود که برخورد تندی با فدراسیون جهانی کاریکاتوریست‌های اروپا داشت و این فدراسیون را برای انتشار فراخوان مسابقه «ترامپیسم» مورد انتقاد شدید قرار داد. این در حالی است که امسال نه تنها هنرمندان از فدراسیون جهانی کاریکاتور شرکت می‌کردند بلکه رئیس و معاون آن نیز برای ما کارتون و کاریکاتور ارسال کردند.

وی با بیان اینکه ایران پیش‌قراول برگزاری مسابقه «ترامپیسم» در مواجهه با شخصیت سیاسی و منحوس رئیس‌جمهور آمریکا است، اظهار کرد: هنوز فراخوان مسابقه اعلام نشده بود، روزنامه تایمز اسرائیل بلافاصله موضع گرفت و با لحنی تند آن را زیر سوال برد و اعلام کرد که ایران با جوایز زیاد هنرمندان را قانع می‌کند! این در حالی است که جوایز یک مسابقه ایران‌هراسی و اسلام‌ستیزی صهیونیستی چندبرابر بیشتر از جوایز ما است که البته میزان مشارکت هنرمندان هم در آن مسابقه خیلی کم است.

دبیر مسابقه کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم» با اشاره به اینکه هنرمندان جهانی از ما انتظار دارند تا نسبت به اتفاقات جهانی و منطقه بی‌تفاوت نباشیم، گفت: بعد از اینکه سردار شهید سلیمانی اعلام کرد ظرف کمتر از سه ماه داعش را از بین می‌برند، ما نیز فراخوانی با عنوان «پایان تروریسم» اعلام کردیم و مشارکت بسیاری از جانب هنرمندان شاهد بودیم. اینها، همان هنرمندانی هستند که نگاه جدی نسبت به اتفاقات دارند و از ما به عنوان کشوری که می‌تواند این مسابقات را برگزار کند، مطالبه دارند.

وی با بیان اینکه ۱۹۸ هنرمند ایرانی در دومین مسابقه «ترامپیسم» حضور دارند، افزود: هنرمندانی از آمریکای لاتین، اروپا و منطقه خاورمیانه و خاور دور در مسابقه «ترامپیسم» شرکت کردند که بیشترین آن‌ها از خاور دور و آمریکای لاتین بودند. به دلیل پرتعداد بودن هنرمندان ایرانی‌، ۱۰ جایزه ویژه برای آنها در نظر گرفته‌ایم.

شجاعی طباطبایی درباره در نظر گرفتن بخشی ویژه کاریکاتور پس از شهادت سپهبد قاسم سلیمانی، گفت: با توجه به اعلام همدردی هنرمندان دنیا و ارسال برخی آثار طی چند روز اخیر با موضوع شهادت سردار سلیمانی، شاید به این نتیجه برسیم نمایشگاه جداگانه‌ای برای این منظور برگزار کنیم.

به‌جز ایران هیچ کشوری جرأت برگزاری چنین رویدادی را ندارد

علی‌اصغر جعفری نیز در این نشست با تسلیت شهادت سردار قاسم سلیمانی گفت: بعد از روی کار آمدن ترامپ به‌عنوان رئیس جمهور آمریکا، رفتارها، موضع‌گیری‌ها و تصمیم‌گیری‌های او، نمایانگر واقعیت نظام آمریکا شد و عملاً این نظام چهره واقعی خود را نشان داده است. بعد از سخنان رهبر معظم انقلاب درباره ترامپ، ما تصمیم گرفتیم تا مسابقه کارتون و کاریکاتوری با محوریت این شخصیت منفور که رفتارهای نژادپرستانه و غیرانسانی دارد، راه‌اندازی کنیم.

وی بیان کرد: خوشبختانه در دوره گذشته شاهد موجی گسترده از حضور هنرمندان ایرانی و بین‌المللی بودیم و از ۷۵ کشور دنیا، ۱۵۰۰ اثر از ۵۰۰ هنرمند را میزبانی کردیم. این مسابقه، نشان می‌دهد هنرمندان همیشه پیش‌قراول هستند و در مقابل جریان سلطه و ترامپ ایستاده‌اند، این در حالی بود که در سال ۹۷، هنوز شخصیت ترامپ مشخص نشده بود.

جعفری ادامه داد: با این حال شاهد دو نوع واکنش و بازتاب رسانه‌ای بودیم که برخی سعی کردند این حرکت را کوچک جلوه دهند و از طرف دیگر برخی این حرکت را ستودند و اذعان کردند که جز ایران کشوری جرأت برگزاری چنین رویدادی را ندارد.

وی به فشارها علیه هنرمندان اشاره کرد و افزود: نمونه‌ای از تحت فشار گذاشتن هنرمندان، دو هنرمند آمریکایی بودند که از حضور آنها در مسابقه جلوگیری شد. در این راستا، جریان رسانه‌ای صهیونیستی خیلی تلاش کرد صدای مسابقه ترامپیسم به گوش دنیا نرسد.

رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: وقتی فراخوان دومین مسابقه ترامپیسم را اعلام کردیم، در حالی بود که تنفر جهانی نسبت به ترامپ بیشتر شده بود و همین موضوع کمک کرد واقعیت بیشتر عیان شود. همچنین در آستانه برگزاری اختتامیه دومین مسابقه ترامپیسم هم شاهد وحشیانه‌ترین اقدامات نسبت به مردم ایران بودیم و ترور شهید قاسم سلیمانی و هم‌رزمانش بودیم که نشان‌دهنده عملکرد خلاف قوانین بین‌المللی دولت امریکا بود.

وی تصریح کرد: روندی که ما طی می‌کنیم نشان‌دهنده این است مقابله ما با سلطه آمریکا، درست است و مردم ایران نیز بیشتر پی به خباثت آمریکا برده‌اند. آمریکا در سرازیری افول بود اما اکنون این روند سرعت بیشتری به خود می‌گیرد.

جعفری با ارائه آماری از حضور هنرمندان شرکت‌کننده در دومین مسابقه ترامپیسم، بیان کرد: ما در دومین دوره مسابقه ترامپیسم شاهد حضور بیشتر هنرمندان بودیم همچنان که از ۷۹ کشور جهان شاهد حضور ۱۸۶۴ اثر از ۶۲۵ هنرمند هستیم که نشان می‌دهد منطق جمهوری اسلامی از پذیرش مطلوب‌تری برخوردار شده است و معتقدیم مسابقه ترامپیسم پاسخ جدی مردم ایران، هنرمندان ایرانی و خارجی به سیاست‌های ترامپ و سلطه آمریکا است.

علی اصغر جعفری در پایان نشست از اعطای یادمان ویژه سردار شهید سلیمانی به برگزیدگان مسابقه کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم» خبر داد.

بر اساس این گزارش، مراسم اهدای جوایز و معرفی برگزیدگان دومین مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم» صبح شنبه ۲۱ دی‌ماه ساعت ۱۰ در سالن خلیج فارس موزه انقلاب و دفاع مقدس به نشانی تهران، بزرگراه شهید حقانی، خیابان سرو برگزار می‌شود.

در این مراسم داوران خارجی این مسابقه آقایان شانکار پامارثی و جیتت کاستانا از ا ندونزی حضور دارند.

همچنین نمایشگاه آثار برگزیده این مسابقه در محل برگزاری مراسم برپا خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال