جمعه 24 مرداد 1399
در افتتاحیه جشنواره شعر فجر مطرح شد؛

بیابانکی: مبنای انتخاب جشنواره شعر فجر بهترین کتاب‌های شعر سال است/ احمدی‌فر: اصفهان، میزبانی شایسته برای جشنواره شعر فجر

افتتاحیه شعر فجر
    -     کد خبر: 10286
    -     تاريخ انتشار : 1398/10/14|13:12
سرویس : استانها
چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر به میزبانی اصفهان در شامگاه دوازدهم دی‌ماه با حضور شاعران مطرح کشور افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، آیین افتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر که با استقبال خوب علاقه‌مندان به شعر و شاعری برگزار شد، با حضور رئیس حوزه هنری استان اصفهان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، دبیران اجرایی و علمی چهاردهمین جشنواره و شعرای مطرح کشور از جمله آقایان خسرو احتشامی، محمدعلی بهمنی، محمدکاظم کاظمی، پرویز بیگی حبیب‌آبادی، محمد مستقیمی، محمود اکرامی، عبدالجبار کاکایی، فضل‌الله شیرانی، جواد محقق و اسماعیل امینی در تالار سوره اصفهان برگزار شد.

مبنای انتخاب جشنواره شعر فجر بهترین کتاب‌های شعر سال است

دبیر علمی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر در افتتاحیه این جشنواره با اشاره به آغاز شدن شعر پیشروی اصفهان از تالار سوره و به همت حوزه هنری اظهار داشت: زمزمه‌ و ایده راه‌اندازی جشنواره‌ شعر فجر در قونیه و بر سر مزار مولانا شکل گرفت؛ آنجا که می‌گفتند چرا همه هنرها جشنواره رسمی دارند اما شعر که هنر اول ماست جشنواره ندارد.

سعید بیابانکی افزود: شیوه برگزاری این جشنواره از سال‌های آغازین آن با امسال متفاوت است و با رشد تدریجی چند سالی است که شکل مدونی پیدا کرده است.

دبیر علمی چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر با بیان اینکه مبنای انتخاب جشنواره شعر فجر بهترین کتاب‌های شعر سال است، گفت: کتاب، رسانه خاموش است اما جشنواره آن باید پر شور و روشن باشد، لذا امسال بخش جوان به جشنواره شعر فجر افزوده شده و امید می‌رود که از آن استقبال شود.

شعر در همه دوران در زمینه رشد و آموزش بشر تاثیر داشته است

در ادامه جلسه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به مسئولیت سعید بیابانکی در چهاردهمین دوره جشنواره شعر فجر اظهار داشت: امیدواریم برکت این مسئولیت به اصفهان برسد، اگر چه برپایی این محفل در اصفهان خود نشانه‌ای از همین امر است.

حجت‌الاسلام محمدعلی انصاری افزود: با یاری خداوند امیدواریم که شروع جشنواره شعر فجر در شهر اصفهان که شهر شهیدان است، یکی از پر رونق‌ترین و بهترین دوره‌های جشنواره باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان با بیان اینکه از نخستین روزی که بشر خواندن و نوشتن را آموخت و با علم و آگاهی آشنا شد، در سایه قلم، نوشتن و خواندن جایگاه ادبیات به ویژه شعر در همه عرصه‌ها برای او رفیع بوده و خواهد بود.

وی تصریح کرد: شعر در همه دوران و ادیان و آیین‌ها نقش زیادی در زمینه رشد و آموزش بشر داشته و ما به عنوان امت مسلمان، افتخارمان این است که پیامبرمان به عنوان خاتم‌ پیامبران و دین‌مان به عنوان کامل‌ترین دین‌ها، معجزه‌اش یعنی قرآن، با پیام «بخوان» آغاز شده است.

انصاری ادامه داد: شعر در زمان حیات پیامبر اکرم(ص) بازار پررونقی داشت و در این سرزمین، اعجاز پیامبر ما از جنس ادبیات بود و یکی از برکاتی که در کشور ما هست، نگاه موافق حاکمیت به شعر و شاعری است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان اظهار داشت: پرچمدار این نظام و امام این مردم در زمینه شعر نه تنها علاقه‌مند و حامی و پشتیبان‌اند، بلکه جزو کارشناسان خبره این فن هستند و با مشغله‌ها، گرفتاری‌ها و همه مسائلی که در کشور وجود دارد، جلساتشان با شاعران از نظمی مثال‌زدنی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: نگاه عمیق و کارشناسانه مقام معظم رهبری را در موضوع شعر ستایش می‌کنم و همین حمایت و پشتیبانی و تخصص عمیق فنی ایشان موجب شده تا انجمن‌ها، گروه‌ها و جشنواره‌های شعر متعددی در کشور برگزار شود که بارزترین آن‌ها نیز جشنواره بین‌المللی شعر فجر است.

انصاری افزود: به همه سفارش می‌کنم از این فرصت برای پیشبرد شعر که می‌تواند در جهت ساختن افکار موثر باشد بهره ببرند و امیدوارم جشنواره چهاردهم شعر فجر به اهداف خود برسد.

در ادامه این مراسم شعرا به شعرخوانی پرداختند و خسرو احتشامی هونه‌گانی شاعر پیشکسوت اصفهانی  نخستین شاعری بود که شعری درباره کودکان کار با این مطلع «گل‌فروشم، گل‌فروشم، گل‌فروش آشنای شهر/ دختری با دامنی گل در فضای شهر/ خانه‌ای دارم مقوایی کنار پل/ غرفه‌هایی پر ترنم از صدای شهر/ دست‌های کوچکم زخمی زخار گل/ پاهای خسته‌ام خونین برای شهر» ... خواند و سپس با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس حوزه هنری استان اصفهان و دبیر علمی جشنواره چهاردهم شعر فجر مورد تقدیر قرارگرفت.

محمدعلی بهمنی شاعر بعدی بود که شعری با این سرآغاز سرود: «سکوت کردم و فهماندمش عذرابین است/ همیشه پرسش ناکرده را جواب این است/ به نعره خواست به آرامشم خطی بکشد/ سکوت کردم و دریافت بازتابی نیست».

محمدکاظم کاظمی، شاعر افغانستانی که بعد از محمدعلی بهمنی شعر خود را خواند، با اشاره به خاطرات نیک مهاجران از شهر اصفهان گفت: جریان‌های ادبی مهاجران قبل از تهران و قم در اصفهان و مشهد شکل گرفته بود و فعالیت آنها هنوز هم ادامه دارد که از این بابت قدردان مسئولان ادب‌پرور این شهرها هستیم. وی اینگونه سرود: «عنقا سر و برگیم مپرس از فقرا هیچ/ عالم همه افسانه ما دارد ما هیچ».
پرویز بیگی شاعر و مدیر انتشارات فصل پنجم شاعر بعدی بود که شعرش را با این مطلع آغاز کرد: «زندگی عمودی است مرگ افقی است/ما فقط نود درجه را تجربه می‌کنیم/ سوزن‌بان اشتباه کرد قطار از ریل خارج شد/ و من در تصادم آهن‌ها به تو رسیدم».

محمد مستقیمی متخلص به راهی، معلم شعر و منتقد شعر اینگونه شعرش را آغاز کرد: «گفتند مرا ز عشق اندیشه کنم/ کوهکن نشوم گریز از تیشه کنم/ در راسته کوزه‌گران افتادم/ قسمت بودم شیشه‌گری پیشه کنم»

انتخاب اصفهان برای افتتاحیه قوت ذوق و قریحه شاعری مردمش است

پس از شعرخوانی این شاعران رئیس حوزه هنری استان اصفهان با تضمین شعر علامه طباطبایی، در پاسخ به کسانی که می‌پرسیدند چرا اصفهان میزبان برپایی افتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر شده گفت: «خاک جی آن روز که می‌بیختند/ شبنمی از شعر در آن ریختند/ جی که بدان قطره غم‌آلود شد/ بود کبابی که نمک سود شد».

مهدی احمدی‌فر افزود: اگر قرار باشد دوباره قرعه‌ای برای تعیین میزبانی این جشنواره بیاندازند باز هم به دلیل قوت ذوق و قریحه شاعری مردمان اصفهان، این شهر انتخاب می‌شود.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان با اشاره به اینکه برپایی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر همزمان با پانزدهمین شب شعر به ساعت اصفهان است، ابراز امیدواری کرد که این برنامه به صورت ثابت و همیشگی در اصفهان اجرا ‌شود.

سپس محمود اکرامی روی صحنه رفت و پیش از خوانش شعر خود از علیرضا قزوه و نقشی که در شکل‌گیری جشنواره شعر فجر داشته یاد کرد. بیابانکی خطاب به اکرامی گفت: که او اکنون به عنوان وابسته فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو حضور دارد اما با ارسال یک ویدئو پیام خود را به این جشنواره ابلاغ کرده است.

اکرامی اینگونه شروع کرد: «با تو پاییز خوش و با تو زمستان خوب است/ سردی ماه دی و زردی آبان خوب است/ صبح با چشم تو رفتن به خیابان زیباست/ عصرها چای و غزل با تو در ایوان خوب است»

بعد از شعرخوانی اکرامی، کلیپ شعرخوانی علیرضا قزوه با این مطلع پخش شد: «نی را مکن عزیز دل من ز درد جدا /گزید لب از جدایی و انگشت و کف جدا/خوی فرشتگی است که در ما شهید شد/ جان را نکرده‌ایم از آب و علف جدا»

در ادامه عبدالجبار کاکایی ترانه‌سرا و شاعر مطرح اینگونه سرود: «بنشین لب زنده‌رودش که یابی نشانی از نغمه‌ای خفته در گوشه اصفهان/ نگینی بر انگشتر دنیا عقیقی به بازار طلافروشان/ برخیز و بیا باغ لاله را تازه کن/ به چهارباغش عاشق تو کو بی‌وفا»

فضل الله شیرانی برای قرائت شعر خود پشت تریبون رفت و اینگونه سرود: «سینه چون شد جلوه گاه نقش یار آیینه است/ مهر تابان را زلال چشمه‌سار آیینه است/در حصار زندگی محکوم نومیدی مباش/ پرتو حق را دل امیدوار آیینه است»

سپس کلیپی نیز از شعرخوانی علی موسوی گرمارودی برای حاضران به نمایش درآمد و پس از آن جواد محقق با یادی از دوستان شاعرش از جمله حسین گلبیدی، مرحوم حبیب‌الله فضائلی، سید مصلح الدین مهدوی و بهمن ساکی اینگونه شعر خود را آغاز کرد: «باران بهانه بود باران بهانه بود که تو زیر چتر من تا انتهای کوچه بیایی دوستی مثل گلی شکوفه کند برلبان ما بی تو نه راین نه ماین نه گرگاب با تو ولی سواحل زاینده‌رود زیبا بود»

اسماعیل امینی مدرس، منتقد، طنزپرداز آخرین شاعری بود که شعرش را در افتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر برای حضار قرائت کرد، او مطلع شعرش را برای کودکان کار اینگونه خواند: «هوا سرده تاریکه بارون گرفت سر چهار راهه هنوز گلفروش/ از اونجا نمیتونه جایی بره چراغا همه قرمزن رو به روش/ ماشینا بزرگن آدما کوچیک همه تو شلوغی شبیه همن/ تو غوغای ماشین گلا گم میشن ماشینا زیادن آدما کمن/ با اسکورت و آژیر میان رد میشن/ اونا وقت ندارن واسه اینه که چراغا سبزه سرتاسر راهشون»

پایان بخش مراسم افتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر به میزبانی اصفهان اجرای گروه موسیقی سنتی به سرپرستی حسن منصوری مدیر خانه موسیقی حوزه هنری استان اصفهان بود.

مشکلات صنعت نشر، تعداد کتاب‌های شعر را کاهش داد

دبیر اجرایی چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر از کاهش کمیت کتاب‌های شعر نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: بخشی از این موضوع به دلیل مشکلات صنعت نشر بوده است.

مهدی قزلی در حاشیه برگزاری افتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر اظهار داشت: در چند سال اخیر این سنت وجود داشته که جشنواره شعر فجر را برای دبیران شروع کنیم.

وی افزود: از اینکه دبیر علمی جشنواره در اصفهان حضور دارند، خوشحالم و امیدوارم ارسال اشعار، داوری‌ها و اختتامیه به ثمر بنشیند و نتایج در معرض دید و شنید اهالی ادبیات قرار گیرد.

دبیر اجرایی چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر با بیان اینکه هنوز داوری کتاب‌های شعر تمام نشده اند، گفت: در بخش رقابتی کتاب‌هایی که در سال 97 در سه حوزه کودک و نوجوان، بزرگسال و ویژه مورد بررسی قرار گرفت و اکنون داوران در مرحله مختلف بررسی کتاب‌ها هستند.

وی تصریح کرد: از آنجایی که در حال حاضر جمع‌آوری، ریزش اولیه و کتابخوانی در حال انجام است، نمی‌توان در مورد کیفیت آثار اظهار نظر کرد.

قزلی ادامه داد: کمیت کتاب‌ها نسبت به سال گذشته کاهش یافته که بخشی از این موضوع به دلیل مشکلاتی بوده که صنعت نشر با آن مواجه بوده است.

دبیر اجرایی چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر با اشاره به کاهش تعداد آثار شرکت‌کننده در جایزه ادبی جلال آل احمد، اظهار داشت: تعداد آثار ارسالی نسبت به سال‌های قبل کمتر بود ولی کیفیت آثاری که به مرحله پایانی رسیده بود، دارای کیفیت بسیار بالایی بود.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم مشکلاتی که به لحاظ اقتصادی درگیر صنعت نشر بوده است منجر به بهترگزینی شاعران و ناشران در تولید کتاب شده باشد و کیفیت قابل توجهی را شاهد باشیم.

اصفهان، میزبانی شایسته برای جشنواره شعر فجر

رئیس حوزه هنری استان اصفهان اولویت و استحقاق شهر اصفهان در حوزه‌های مختلف هنری از جمله شعر را در میزبانی افتتاحیه چهاردهمین جشنواره ملی شعر فجر موثر دانست و گفت: سال‌های قبل تهران میزبان این جشنواره بوده ولی بنا بر تصمیم مجموعه دبیرخانه امسال میزبانی به اصفهان رسیده است.

مهدی احمدی‌فر در حاشیه برگزاری افتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر با اشاره به میزبانی شهر اصفهان برای افتتاحیه این جشنواره اظهار داشت: در سال‌های قبل مراسم افتتاحیه در تهران برگزار می‌شد ولی امسال مجموعه دبیرخانه، تصمیم به برگزاری برنامه در شهر دیگری گرفت.  از آنجایی که اصفهان در مباحث هنری به ویژه شعر، اولویت و استحقاق بیشتری دارد با جمع‌بندی‌هایی که صورت گرفت، میزبانی افتتاحیه چهاردهمین جشنواره شعر به اصفهان داده شد.

رئیس حوزه هنری اصفهان با بیان اینکه در طی چند سال اخیر سالن سوره، اصلی‌ترین مرکزیت برنامه‌های «شب شعر به ساعت اصفهان» بوده است گفت: سالن سوره بدین جهت مکان برگزاری محفل چهاردهمین جشنواره شعر انتخاب شده که در طی سالیان اخیر این مکان محل برگزاری برنامه‌های شب شعر به ساعت اصفهان بوده است، بارها و بارها بهترین برنامه‌ها با حضور شاعرانی از سراسر کشور در آن برپا شده و همیشه مورد استقبال شاعران و علاقه‌مندان قرار گرفته است.

احمدی‌فر ادامه داد: نکته حائز اهمیت در برنامه افتتاحیه، حضور اساتید مطرح شعر و شاعران طراز اول کشور است و رسم بر این بوده تا دبیران علمی دوره‌های قبل در برنامه افتتاحیه بعدی حضور داشته باشند و اکنون حضور پررنگ شاعران مطرح کشوری به واسطه برگزاری سیزده دوره جشنواره شعر فجر و حضور دبیران این دوره ها در افتتاحیه امسال در اصفهان است.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان با اشاره به حضور دیگر شاعران در برنامه افتتاحیه، اظهار داشت: سه نفر از شاعران پیش‌کسوت اصفهانی از جمله محمدمستقیمی متخلص به راهی، پرویز بیگی حبیب‌آبادی و فضل‌الله شیرانی متخلص به سخا در افتتاحیه چهاردهمین جشنواره ملی شعر فجر حضور دارند که باعث افتخار است.

افزودن بخش «برخوان پارسی» به چهاردهمین جشنواره شعر فجر

دبیر علمی چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر نیز از اضافه شدن یک بخش به این جشنواره در سال جاری خبر داد و گفت: در راستای نکوداشت زبان فارسی برنامه «بر خوان پارسی» طراحی شده که شاعران می‌توانند در قالب نکوداشت زبان فارسی شعر بسرایند.

سعید بیابانکی در حاشیه برگزاری افتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر به میزبانی اصفهان افزود: تاکنون سیزده جشنواره شعر فجر برگزار شده و اکنون چهاردهمین آن در حال برگزاری است. طی 6 سال اخیر بخش اصلی جشنواره شعر فجر به انتخاب کتاب برتر شعر سال پرداخته و بهترین کتاب شعر معرفی خواهد شد.

دبیر علمی چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر با بیان اینکه در هر سال، کتاب سال قبل معرفی می‌شود، گفت: شاعرانی که کتاب شعر خود را چاپ کرده اند، برای شرکت در این جشنواره نیازی به ارسال کتاب خود به دبیرخانه ندارند، چرا که فهرست کتاب‌ها از خانه کتاب دریافت شده است.

وی ضمن بیان شرایط حضور در جشنواره شعر فجر تصریح کرد: کتاب‌های شعر شاعرانی در این جشنواره شرکت داده می‌شود که چاپ اولشان باشد، مجوز داشته باشند، به زبان فارسی سروده شده باشد، مجموعه اشعار چند شاعر مختلف نباشد و فقط کتاب شعر انفرادی یک شاعر باشد.

بیابانکی ادامه داد: کتاب‌های شعر در سه بخش کودک و نوجوان، بزرگسال و نقد و پژوهش ادبی که به نام «درباره شعر» می‌شناسیم، توسط هیئت داوران به داوری گذاشته می‌شود.

دبیر علمی چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر با اشاره به اینکه در هر بخش یک برگزیده وجود دارد، اظهار داشت: در هر بخش یک کتاب به عنوان کتاب برگزیده جشنواره فجر انقلاب انتخاب می‌شود و در مراسم اختتامیه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جوایزی به برندگان اهدا خواهد شد.

وی افزود: برای اینکه شاعران جوان نیز بتوانند در مسابقه شرکت کنند، در سال جاری یک بخش زیر 25 سال به عنوان بخش ویژه طراحی شده است.

بیابانکی خاطرنشان کرد: با توجه به حساسیتی که برای پاسداشت زبان فارسی ایجاد شده، شاعران جوان زیر 25 سال  علاوه بر اینکه می‌توانند در بخش شعر آزاد (بدون موضوع) شرکت کنند می‌توانند در یک بخش دیگر با عنوان «بر خوان پارسی» شرکت کنند.

دبیر علمی چهاردهمین جشنواره بین المللی شعر فجر با بیان اینکه شاعران جوان می‌توانند در قالب نکوداشت زبان مادری شعر بسرایند، گفت: آثار ارسالی در این بخش نیز مورد داوری قرار می‌گیرند و به برگزیدگان آن در روز اختتامیه جوایزی اهدا خواهد شد.

وی ادامه داد: افتتاحیه جشنواره شعر فجر در اصفهان و مراسم اختتامیه آن در تهران برگزار خواهد شد و در طول این مدت نیز چند محفل شعر در دیگر شهرهای ایران برپا می‌شود.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال