پنج شنبه 6 آذر 1399

جشنواره داستان سال قزوین برگزار می‌شود

جشنواره داستان قزوین
    -     کد خبر: 10214
    -     تاريخ انتشار : 1398/10/8|16:40
سرویس : استانها
سومین جشنواره «داستان سال قزوین» حوزه هنری در دو بخش «آزاد» و «سنت‌های شهر قزوین» برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نوشین محمدی کارشناس مسئول واحد آفرینش های ادبی در این باره گفت: جشنواره داستان سال با هدف، شناسایی و جذب داستان‌نویسان جوان و تولید آثار داستانی، با محتوای سنت‌های مردم قزوین مبتنی بر ارزش‌های ایرانی اسلامی برگزار می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه این جشنواره استانی است، سعی شده به ظرفیت‌های بومی منطقه توجه شود و موضوعات در دو بخش آزاد و بخش ویژه سنت‌های شهر قزوین ارائه شود، به نظر می‌رسد از این منظر آثار دارای قابلیت‌های فراوانی جهت تبدیل شدن به یک طرح داستانی را داشته باشند، از سوی دیگر آنکه امروزه در مباحث فرهنگی کمتر رویداد هنری می‌توان یافت که سراغ آداب و رسومی چون: شیرینی‌پزی عید، لهجه، صراحت بیان قزوینی‌ها، مهمان‌نوازی و یا ضرب‌المثل‌هایی خاص شهر قزوین، کسب و کار به‌خصوص بازار قزوین و... رفته باشد.

این کارشناس ادبی یادآور شد: هدف از درج موضوع ویژه بومی‌سازی جشنواره، توجه بیشتر به فرهنگ عامه جامعه بوده، چرا که نسل جدید نیاز دارد تا با زبان هنر از فرهنگ ایرانی اسلامی و آیین‌های سنتی اطلاع پیدا کند.

محمدی گفت: تجربه تاریخی و مطالعات فرهنگی نشان داده تنوع فرهنگی باعث قوام و دوام جامعه می‌شود، ظرفیتی که در دهه‌های گذشته وجه تمایز مردم هر شهری بود.

وی چاپ آثار منتخب داستانی را از دیگر امتیازات جشنواره برشمرده اذعان داشت: حاصل تولیدات دومین جشنواره سال داستان، مجموعه داستان «گل‌های سپید» بود که در این مرکز گردآوری و منتشر شد. با این ویژگی جشنواره (چاپ آثار منتخب) علاوه بر اهدای جوایز مادی، جایزه معنوی(چاپ اثر) نیز شامل حال منتخبین شده و انگیزه مخاطبان و داستان‌نویسان را هم بیشتر خواهد کرد.

این کارشناس ادبی افزود: در این دوره به نفر اول مبلغ دوازده میلیون ریال، نفر دوم؛ ده و نفر سوم هشت ملیون ریال، همچنین مبلغ ده ملیون ریال نیز به‌عنوان جایزه ویژه مسابقه اهدا می‌شود و هفت اثر نیز به عنوان برگزیده انتخاب خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه آثار می‌بایست در قالب نرم‌افزار word با فونت نازنین 14 ارائه شود، ادامه داد: آثار می‌بایست پیش‌تر به‌صورت مکتوب چاپ نشده باشند.

وی تصریح کرد: هر نویسنده می‌تواند حداکثر سه اثر تا شانزده اسفندماه 98 به آدرس الکترونیکی dastan.qazvin96@gmail.com ارسال کند و اختتامیه جشنواره در اردیبهشت‌ماه 1399 هم‌زمان با هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال