شنبه 17 خرداد 1399
چهارشنبه ۴ دی‌ماه؛

نشست تحولات هنر در عصر فضای مجازی برگزار می‌شود

نشست فضای مجازی
    -     کد خبر: 10151
    -     تاريخ انتشار : 1398/10/2|10:45
دومین نشست از سلسله نشست‌های «عصر فضای مجازی و جهان آینده» با عنوان «تحولات هنر در عصر فضای مجازی»، در پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مجید سلیمانی ساسانی مدیر گروه مطالعات رسانه پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، در زمینه ضرورت برگزاری این همایش گفت: در رویکردهای متاخر، هرجا سخن از «هنر» به میان می‌آید در همراهی با مفاهیمی همچون: «تخیل» و «زیبایی» و اثرگذاری بر عواطف و احساسات انسانی است. هرچند از لحاظ واژگان‌شناختی و به تعبیر دهخدا، هنر در لغت به معنای فن، صنعت، علم، فضل، کیاست، فراست، لیاقت و کمال آمده است. اما هرآنچه هست هنر را می‌توان عرصه تجسم‌بخشی و خلق صوری دانست که حیات انسانی را معنا می‌کند و در هماهنگی و وحدت با احساسات نوع بشر است. در عین حال هنر، روایت‌گری تجارب انسانی را بر عهده دارد. حال این روایت‌گری با جهان جدیدی روبه‌رو شده و جهان فضای مجازی و نظام جدید ارتباطات اجتماعی، عرصه روایت‌گری هنر شده‌ است. اکنون این سوال مطرح است که جهان هنر در رویارویی با این جهان جدید با چه امکان‌هایی روبه‌رو شده و از منظر دیگر، چه تحولات و تطوراتی را پیش‌ روی خود می‌بیند؟ در عین‌حال، این جهان جدید، در عرصه عواطف و احساسات انسانی و روایت هنری تجارب و زیبایی‌شناسی انسان متجدد چه نقشی را ایفا می‌کند؟ در این نشست سعی خواهیم کرد که تاملی بر این پرسش‌ها داشته باشیم.

نشست تخصصی «تحولات هنر در عصر فضای مجازی» با حضور سیدحسین شهرستانی (مدیر گروه حکمتِ هنر پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی)، سیدمهدی ناظمی قره‌باغ (مدیر مدرسه عالی علوم انسانی روزگار نو) و مجید سلیمانی ساسانی (پژوهشگر مطالعات فرهنگ و رسانه) چهارشنبه 4 دی‌ماه، ساعت 16 در سرای آوینی پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری برگزار می‌شود و حضور در آن برای عموم آزاد و رایگان است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال