سه شنبه 13 خرداد 1399
در مراسم رونمایی از کتاب «مفهوم بند در موسیقی کردهای مُکریان» مطرح شد؛

خلاقیت، نوآوری و تولید اثر از ویژگی‌های مهم برنامه‌های حوزه هنری کردستان است

رونمایی از کتاب «مفهوم بند در موسیقی کردهای مکریان»
    -     کد خبر: 10115
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/30|11:38
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان خلاقیت و نوآوری و توجه به تولید اثر را از جمله ویژگی‌های مهم فعالیت‌های این نهاد در سطح استان عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، امین مرادی چهارشنبه 27 آذرماه در مراسم رونمایی از کتاب «مفهوم بند در موسیقی کردهای مکریان» که در سالن آمفی تئاتر دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار داشت: حوزه هنری انقلاب اسلامی تولید محوری را در تمامی بخش‌های فرهنگی و هنری در دستور کار قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه حوزه هنری تولید آثار در بخش‌های مختلف از جمله چاپ کتاب، انجام کارهای پژوهشی و همچنین تولید آلبوم‌های موسیقی، حمایت از تولید فیلم کوتاه را دستور کار قرار داده است، افزود: خوشبختانه در سایه همراهی و حمایت اقشار مختلف هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر اقدامات و فعالیت‌های بسیار خوبی در حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان انجام شده است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان به فعالیت‌های بخش موسیقی اشاره کرد و یادآور شد: خوشبختانه امروز شاهد آخرین تولید حوزه هنری استان کردستان در بخش موسیقی هستیم و انتظار می‌رود که این روند یعنی تولید آثار و چاپ کتاب به عنوان یک اولویت مهم همچنان دنبال و پیگیری شود.

وی دعوت از اعضای شورای عالی خانه موسیقی ایران، برگزاری برنامه‌های مختلف و جشنواره‌های متعدد از جمله اجرای هزار دف که سبب شد سنندج به عنوان پایتخت دف جهان مطرح شود را از دیگر برنامه‌های حوزه هنری در حوزه موسیقی عنوان کرد و افزود: در همین راستا تلاش برای تدوین دانشنامه جامع فرهنگ هنر و تمدن کردستان نیز در دستور کار حوزه هنری استان قرار گرفته است.

وی با اشاره به ویژگی‌های مهم برنامه‌های اجرایی از سوی حوزه هنری استان کردستان، عنوان کرد: خلاقیت و نوآوری دو اصل مهم در راستای فعالیت‌های حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان به شمار می‌رود و به همین دلیل است که معمولا فعالیت‌ها و برنامه‌های حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان از سوی اقشار مختلف مردم و صاحب نظران به صورت ویژه مورد توجه قرار می‌گیرد.

در ادامه این مراسم علاوه بر اجرای موسیقی از سوی گروه همنوازان دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان و برگزاری پنل تخصصی، از مولف این کتاب تقدیر و طی مراسمی کتاب «مفهوم بند در موسیقی کردهای مکریان» رونمایی شد.

کتاب «مفهوم بند در موسیقی کردهای مکریان» اثر تالیفی کژوان ضیاء الدینی است که با حمایت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان و در تیراژ ۱۲۰۰ نسخه با قیمت هر نسخه ۳۰ هزار تومان وارد بازار نشر استان شده است.

حوزه هنری و دانشگاه کردستان تفاهم‌نامه همکاری امضا می‌کنند

سلاح ویسی رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان نیز در مراسم رونمایی از کتاب «مفهوم بند در موسیقی کردهای مکریان» بیان کرد: در راستای توسعه و تقویت‌ فعالیت‌های مشترک دانشگاه کردستان با حوزه هنری انقلاب اسلامی استان تفاهم‌نامه همکاری امضا می کند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در میان دانشگاه کردستان و حوزه هنری انقلاب اسلامی این استان، افزود: انتظار می‌رود که با امضای این تفاهم‌نامه زمینه برای برگزاری و انجام فعالیت‌های مشترک در راستای کمک به توسعه و تقویت فرهنگ این استان فراهم شود.

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان ادامه داد: علی‌رغم اینکه رشته موسیقی در دانشگاه کردستان عمر چندانی ندارد، ولی با توجه به وجود نیروی انسانی توانمند جوان و با انگیزه در طول مدت ۴ سال اخیر فعالیت‌های خوبی برای کمک به توسعه و اعتلای موسیقی در استان کردستان انجام شده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به فعالیت‌های مناسب حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در راستای اعتلای موسیقی اصیل و سایر بخش‌های فرهنگی و هنری، گفت: قرار است در قالب اجرای این تفاهم‌نامه فعالیت‌های مشترک بین دو طرف برای خدمت بهتر به عرصه فرهنگ و هنر در استان کردستان طراحی و اجرا شود.

ویسی به اهمیت چاپ و رونمایی از کتاب «مفهوم بند در موسیقی کردهای مکریان» اشاره کرد و گفت: مکتوب کردن ظرفیت‌های فرهنگی و هنری کردستان و عرضه آن به مخاطب در سراسر کشور یکی از نیازهای لازم و ضروری است.

وی ثبت جهانی سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی را فرصت خوبی برای توجه به این مهم عنوان کرد و افزود: انتظار می‌رود مسئولان استان با بهره‌مندی از این ظرفیت با برنامه‌ریزی‌های مناسب زمینه معرفی ظرفیت‌های موجود در استان کردستان را فراهم نمایند.

در ادامه این مراسم کتاب «مفهوم بند در موسیقی کردهای مکریان» اثر کژوان ضیاءالدینی با حضور مسئولان، مدیران و جمع زیادی از هنرمندان عرصه موسیقی رونمایی شد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال