دوشنبه 3 آذر 1399
در مراسم اختتامیه و با اعلام برگزیدگان؛

کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» برگزیده جایزه جلال شد

جایزه جلال
    -     کد خبر: 10076
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/23|19:21
کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس به قلم «محسن کاظمی» در بخش مستندنگاری دوازدهمین جایزه ادبی جلال آل‌احمد به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم اختتامیه دوازدهمین دوره از جایزه ادبی جلال آل احمد با معرفی آثار برگزیدگان و شایسته تقدیر در بخش‌های «نقد ادبی»، «داستان کوتاه»، «داستان بلند و رمان» و «مستند نگاری» عصر امروز شنبه ۲۳ آذرماه در کتابخانه ملی با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین اشرف بروجردی، رئیس کتابخانه ملی جمهوری اسلامی برگزار شد.

نقد ادبی جایزه جلال دو اثر شایسته تقدیر و یک اثر برگزیده داشت

هیئت داوران در بخش نقد ادبی شامل محمدرضا سنگری، ابوالفضل حری و مریم حسینی «درباره مانایی و میرایی» نوشته احمد شاکری را شایشته تقدیر دانست و «نظریه و نقد ادبی درسنامه میان رشته‌ای» به قلم «حسین پاینده» و «بومی‌سازی رئالیسم جادویی در ایران» به قلم «محمدحنیف» مشترکا برگزیده نقد ادبی در بین شش نامزد این بخش شدند.

بومی‌سازی رئالیسم جادویی در ایران به قلم «محمدحنیف» و «محسن حنیف» از انتشارات علمی فرهنگی، تحلیل سوژه در ادبیات داستانی فرامدرن به قلم «فرزاد کریمی» از انتشارات روزنه، درباره مانایی و میرایی به قلم «احمد شاکری» از انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دوره بندی در تاریخ ادبی به قلم «ناصرقلی سارلی» از نشرخاموش، رمان اسطوره ای، نقد و تحلیل جریان اسطوره گرایی در رمان فارسی به قلم «سیدعلی قاسم زاده» و «سعید بزرگ بیگدلی» از نشر چشمه و نظریه و نقد ادبی درسنامه میان رشته‌ای به قلم «حسین پاینده» از انتشارات سمت نامزدهای بخش ادبی جایزه ادبی جلال آل احمد بودند.

داستان کوتاه جایزه جلال اثر برگزیده نداشت

احسان عباسلو، خسرو باباخانی و علی‌اصغر عزتی‌پاک داوران بخش داستان کوتاه هیچ اثری را به عنوان برگزیده در این بخش ادبی از جایزه جلال آل احمد انتخاب نکردند و «افتاده بودیم در گردنه حیران» نوشته «حسین لعل بذری» را شایسته تقدیر شناختند؛ افتاده بودیم در گردنه حیران به قلم «حسین لعل بذری» از نشر نیماژ، قم رو بیشتر دوست داری یا نیویورک؟ به قلم «راضیه مهدی‌زاده» از نشر هیلا، قنادی ادوارد به قلم « آرش صادق‌بیگی » از انتشارات مرکز، گرنوشته به قلم «مسعود سلطانی» از انتشارات سوره مهر، مشت خالی گل یا پوچ به قلم «ماندانا جعفری» از انتشارات یوشا و هفت گنبد به قلم «محمد طلوعی» از انتشارات افق، نامزدهای این بخش بودند.

یک اثر شایسته تقدیر در  بخش داستان بلند و رمان

شهریار عباسی، هادی خورشاهیان و احسان رضایی داوران بخش داستان بلند و رمان هم هیچ کدام از آثار نامزد شده در این بخش را به عنوان اثر برگزیده معرفی نکردند اما دو اثر «دور زدن در خیابان یکطرفه» نوشته محمدرضا مرزوقی و «وضعیت بی‌عاری» اثر «حامد جلالی» را شایسته تقدیر دانستند؛ همچنین در بخش مستقلی از سلمان کدیور، نویسنده کتاب «پس از بیست سال» تقدیر کردند.

در این بخش، بی‌کرانگی به قلم «مهدی ابراهیمی لامع» از نشر نیماژ، دور زدن در خیابان یکطرفه به قلم «محمدرضا مرزوقی» از نشر ثالث، روزها و رویاها به قلم «پیام یزدانجو» از نشر چشمه، فوران به قلم «قباد آذرآیین» از انتشارات هیلا، ما را با برف نوشته‌اند به قلم «نسیم توسلی» از انتشارات آگه و وضعیت بی‌عاری به قلم «حامد جلالی» از انتشارات شهرستان ادب نامزد شده بودند که قباد آذرآیین با ارسال نامه‌ای به دبیرخانه جایزه از حضور در جمع نامزدها انصراف داد.

سوره مهر جایزه برگزیده مستندنگاری جایزه جلال را از آن خود کرد

مرتضی سرهنگی، میثم امیری و ساسان ناطق داوران بخش مستندنگاری «نقاشی قهوه‌خانه» را به عنوان برگزیده و «قطار‌باز» را شایسته تقدیر دانستند.

«اردوگاه اطفال» به قلم «احمد یوسف‌زاده» از انتشارات سوره مهر، «دست نیافتنی» به قلم «علی‌رضا حیدری» و «طاها صفری» از نشر گلگشت، «سرزمین خارج از نقشه» خاطرات عجیب یک معلم بر اساس زندگی عزیز محمدی‌منش، به قلم «علی نورآبادی» از موسسه انتشارات قدیانی، «قطارباز، ماجرای یک خط» به قلم «احسان نوروزی» از نشر چشمه و «نقاشی قهوه‌خانه؛ خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس» به قلم «محسن کاظمی» از انتشارات سوره مهر نامزدهای بخش مستندنگاری دوازدهمین جایزه ادبی جلال آل‌احمد بودند.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال