شنبه 25 مرداد 1399
همزمان با برگزاری کارگاه‌های آموزشی تایپوگرافی در کشور؛

سلیمانی: تایپوگرافی یک رابطه بین هنر با مذهب و آیین‌های دینی به وجود می‌آورد/ عزیزپور: خوانایی اسماء در پوسترهای ارسالی نکته مهمی است

احمد عزیزپور
    -     کد خبر: 10072
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/23|16:00
سرویس : استانها
کارگاه تخصصی دو روزه تایپوگرافی اسماء‌الحسنی به مناسبت برگزاری شانزدهمین نمایشگاه سالانه تایپوگرافی پوستر اسماء الحسنی همزمان با ۵ استان کشور با حضور هنرمندان مراکز استانی حوزه هنری در ۲۱ و۲۲ آذرماه در اصفهان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محسن سلیمانی با اشاره به برگزاری شانزدهمین نمایشگاه تایپوگرافی اسماء الحسنی اظهار داشت: این نمایشگاه با رویکرد تایپوگرافی و خوشنویسی برگزار می‌شود و از استان‌های مختلف در این نمایشگاه شرکت می کنند.

وی افزود: در سال جاری یک رویکرد جدید نسبت به سال گذشته صورت گرفته که چند استان در سطح کشور میزبانی کارگاه‌های تخصصی تایپوگرافی را به عهده دارند.

سلیمانی با بیان اینکه استان اصفهان هم یکی از میزبانان کارگاه تخصصی است، گفت: در کارگاه‌ها همدلی و همراهی بین هنرمندان شرکت کننده وجود دارد و گفت‌و‌گوهای مشترکی دارند و از تجربیات همدیگر بهره‌مند می‌شوند.

وی تصریح کرد: هنرمندان بعد از اتمام کارگاه دو روزه، نتیجه کارشان را تکمیل و برای ارسال آثار به  جشنواره اقدام می‌کنند و سپس آثار وارد فضای داوری کشوری شده و نتایج اعلام خواهد شد.

سلیمانی با اشاره به اینکه نمایشگاه بهانه خوبی برای یادگیری و هم‌اندیشی است، اظهار داشت: با شرکت در نمایشگاه با متون مختلف آشنا می‌شویم و نیم نگاهی به معرفت‌های دینی خودمان خواهیم داشت.

وی ادامه داد: هنر با مذهب و آیین‌های دینی ارتباط برقرار می‌کند و همچنین هنرمندان می‌توانند با جامعه دینی ارتباط بگیرند.

این استاد خط خاطرنشان کرد: پنج استان میزبان شانزدهمین کارگاه‌های تخصصی تایپوگرافی اسماء الحسنی هستند و هنوز تا پایان زمان ارسال آثار فرصت هست و نمی‌توان گفت چند اثر برای نمایشگاه ارسال خواهد شد، ولی پیش بینی می‌شود استقبال زیادی صورت گیرد.

سلیمانی افزود: رویکرد و شیوه نمایشگاه امسال با سال گذشته تفاوت پیدا کرده و به صورت منطقه‌ای شده و از این جهت که هم‌اندیشی بهتری صورت می‌گیرد، نتیجه بهتری برای جامعه هنری به ارمغان می‌آورد.

وی بیان کرد: دوره‌های پیشین با فراز و نشیب‌هایی همراه بود که متخصصان نقاط قوت و ضعف را شناسایی کردند و در مقام تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف برآمدند تا بتوانند نمایشگاه بی نقصی برپا کنند.

خوانایی اسماء در پوسترهای ارسالی نکته مهمی است

احمد عزیزپور یکی از مدرسان کارگاه تخصصی تایپوگرافی اصفهان بود که در روزهای پنج شنبه و جمعه ۲۱ و ۲۲ آذرماه در عمارت سعدی حوزه هنری استان اصفهان برگزار شد.

عزیزپور در کارگاه تخصصی تایپوگرافی در اصفهان با اشاره به برگزاری شانزدهمین نمایشگاه سالانه حروف نگاری پوستر اسماء الحسنی، اظهار داشت: فراخوان این نمایشگاه زده شده و هنرمندان تا بیست و ششم دیماه سال جاری فرصت ارسال آثار خود را دارند.

وی افزود: خانه هنرمندان ایران، گالری ممیز و گالری زمستان  از چهارم تا هجدهم اردیبهشت میزبان نمایشگاه سالانه پوستر اسماء الحسنی است.

این استاد کارگاه تخصصی با بیان مقررات شرکت در نمایشگاه، اظهار داشت: طراحان برای شرکت در نمایشگاه ضروری است که ابتدا از طریق مراجعه به وب سایت رسمی نمایشگاه ثبت‌نام و سپس آثار خود را ارسال کنند.

وی تصریح کرد: پوسترها باید در قطع 80*120 سانتی‌متر و به صورت عمودی با کیفیت 150 دی‌پی‌آی به صورت CMYK طراحی و سپس به RGB تغییر داده شود و با فرمت GPEG  (فایل غیر فشرده استاندارد) ذخیره شده و از طریق صفحه ارسال آثار به دبیرخانه نمایشگاه بارگزاری شود.

عزیزپور ادامه داد: حداکثر حجم هر فایل ۲۵ مگابایت باشد و اینکه اثر تنها با فرمت جی پگ فقط به صورت فایل ارسال شود، همچنین خوانایی اسماء در پوسترهای ارسالی نکته مهمی است که توجه به آن در کنار قواعد زیبایی‌شناسی امتیاز بزرگی برای راه یافتن و یا برگزیده شدن آثار محسوب می‌شود.

این استاد کارگاه تخصصی تایپوگرافی با اشاره به یک تذکر مهم به شرکت‌کنندگان، اظهار داشت: در هیچ یک از مراحل به هیچ وجه پوستر خود را به صورت CMYK ارسال نکنند و حتما پیش از ارسال آثار، از صحت فرمت فایل و رزولوشن مطمئن شوند، زیرا در صورت صحیح نبودن توسط سیستم حذف خواهند شد.

وی افزود: حداکثر تعداد آثار ارسالی برای هر طراح ۵ اثر است  و شرکت در نمایشگاه برای همه طراحان آزاد است و شامل مبلغی به عنوان هزینه ثبت‌نام نمی‌شوند.

عزیزپور خاطرنشان کرد: در طراحی پوستر به هیچ وجه از لوگوی سایت تودی پوسترز و یا هر نهاد و سازمانی دیگر استفاده نشود و همینطور از درج عنوان، تاریخ نمایشگاه و .. خودداری شود.

وی با بیان اینکه قید عنوان هر اثر ضروری است، گفت: عنوان اثر همان نامی از اسماء الحسنی است که طراح پوستر خود را با آن ساخته است.

وی ادامه داد: اگر پوستری با نام ذوالجلال و الاکرام ساخته شده، عنوان فایل باید ابتدا نام طراح درج شود و سپس عنوان اثر با حروف فارسی نوشته شود.

عزیزپور تصریح کرد: در صورتیکه اثر ارسالی مشابه و یا کپی اثر دیگری باشد در هر مرحله‌ای که این موضوع تشخیص داده شود مجموع آثار آن طراح از نمایشگاه حذف و در صورت تشخیص برگزار کننده این موضوع اطلاع‌رسانی عمومی می‌شود.

شانزدهمین نمایشگاه سالانه حروف نگاری پوستراسماء الحسنی ۴ تا ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۹ با معرفی برترین‌های طراحی و برپایی نمایشگاه آثار منتخب این رویداد هنری برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال