شنبه 25 مرداد 1399

عباسی‌نیا: زیبایی و زیباشناسی در هنر از طریق ادراک و شعور قابل فهم است

حسین عباسی‌نیا
    -     کد خبر: 10067
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/23|14:48
سرویس : استانها
نشست تخصصی زیبایی و زیباشناسی در هنر با رویکرد تئاتر شرقی و تئاتر دفاع مقدس با حضور حسین عباسی‌نیا و پیشکسوتان تئاتر استان در حوزه هنری زنجان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نشست تخصصی زیبایی و زیباشناسی در هنر با رویکرد تئاتر شرقی و تئاتر دفاع مقدس با هدف بررسی مؤلفه‌ها و مفاهیم مختلف زیبایی در اصل زیباشناسی در هنر؛ عصر سه‌شنبه، نوزدهم آذرماه در حوزه هنری زنجان بررسی شد.

در این نشست، حسین عباسی‌نیا از اساتید برجسته تئاتر و از نمایشنامه‌نویسان پیشکسوت استان و هنرمندان تئاتر استان حضور داشتند و با تعامل و گفت‌وگو به بررسی مؤلفه‌ها و علت‌های زیبایی و زیبا‌‌شناسی در هنر پرداختند.

حسین عباسی‌نیا با اشاره به اجراهای ضعیف از برخی هنرمندان استان در تئاتر، ریشه آن را کم‌سوادی عنوان کرد و ادامه داد: حوزه هنری زنجان در راستای پیشرفت تئاتر استان، بر طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تصمیم بر آن دارد تا در خصوص مباحث زیربنایی هنر علی الخصوص شاخه هنری تئاتر، نشست‌هایی را برگزار کند که اولین نشست، به موضوع زیبایی و زیباشناسی در هنر اختصاص یافت.

عباسی‌نیا واژه زیبایی را جزء عامیانه‌ترین اصطلاح‌هایی که عموم مردم از آن استفاده می‌کنند، عنوان کرد و افزود: این واژه دارای مفهومی بسیار وسیع و فراگیر است که مشخصه‌های مخصوص به خود را دارد و با آگاهی اولیه نمی‌توان آن را درک و بیان کرد.

وی ادامه داد: زیبایی یک تصور نسبی است و این تصور به ذهنیت و اندازه شناخت انسان‌ها بستگی دارد.

وی با اشاره به پیچیدگی‌های مفهوم زیبایی و منشاء آن در ارتباط انسان با جهان و هستی، گفت: مفهوم زیبایی پیچیدگی‌های بسیاری دارد که در زندگی هر کسی می‌تواند تأثیرگذار باشد، چون در وهله اول این انسان است که زبباست و همین انسان، عامل به‌وجود آورنده پدیده‌هایی زیبایی است.

نمایشنامه‌نویس پیشکسوت استان مفهوم زیبایی را، پدیده‌ای که بتواند هم‌حسی و تعادل عاطفی ایجاد کند که عاملی برای آرامش و سازگاری شود، عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه زیر بنای هنر تئاتر ما، زیبایی است، یادآور شد: اگر ما هنرمندان در مسیر هنر مخصوصا، هنر تئاتر به مفهوم زیبایی و زیباشناسی پی نبریم، در واقع به جایی نخواهیم رسید.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال