یکشنبه 19 مرداد 1399
در مراسم رونمایی از کتاب «رهایی» مطرح شد؛

ظریفی: هنرمند شاگرد خداست

علی ظریفی اصفهانی
    -     کد خبر: 10049
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/20|16:04
سرویس : استانها
علی ظریفی اصفهانی هنرمند پیشکسوت قلمزنی گفت: هنرمندان میراث زنده این مملکت هستند و باید برای این میراث کاری کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، بیماری چند سالی است که گریبانگر استاد پنجه طلایی قلمزنی اصفهان شده است و به قول خودش چهارسین هفت سین (سرطان و سکته و...) را با هم دارد، اما هنوز هم لبخند از لبانش محو نمی‌شود و می‌گوید: اینها که چیزی نیست.

استاد علی ظریفی اصفهانی را نه تنها از آثارش بلکه با سخنانش نیز می‌توان شناخت. سخنانی که رنگ و بوی شناخت یک هنرمند از خداوند را دارد.

بنا بر این گزارش، مراسم رونمایی از کتاب «رهایی» زندگی و آثار استاد علی ظریفی اصفهانی و تمبر یادبود وی، چهارشنبه ۲۰ آذرماه با حضور این هنرمند در میان برخی از مسئولان ادارات فرهنگی، هنرمندان و خانواده وی در دفتر ریاست حوزه هنری استان اصفهان در عمارت سعدی برگزار شد.

مهدی احمدی‌فر رئیس حوزه هنری استان اصفهان نیز ضمن خیرمقدم و خوشامدگویی به مهمانان این مراسم گفت: قصد داشتیم این مراسم را با بازگشایی کارگاه استاد ظریفی در موزه خط برگزار کنیم، اما با توجه به شرایط استاد، اکنون به صورت یک مراسم صمیمانه با حضور دوستان و هنرمندان برگزار کردیم.

در این مراسم استاد علی ظریفی گفت: من راجع به هنر حرفی ندارم بزنم، هنر همیشه در همسایگی ما بوده است، من همسایه شیخ بهایی، علامه مجلسی، ابواسحاق و.... بوده ام و همیشه این سخن استادم که می‌گفت: «میوه تا رسید از درخت می‌افتد و هنرمند هر وقت افتاده شد می‌رسد» آویزه گوشم بوده است و هشتاد و پنج سال این سخن سرلوحه کارهای من است.

این هنرمند پیشکسوت قلمزنی افزود: هنرمندان میراث زنده این مملکت هستند و باید برای این میراث کاری کرد. من درس نخوانده‌ام اما سواد (زبان هنری اشیاء را می‌فهمم) دارم.

وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم در دانشگاه‌های هنر کشور کلاسی تاسیس شود و هفته ای دو روز دانشجویانی که تحصیلات خود را تکمیل کرده اند بیایند و از حضور اساتیدی که هشتاد سال دارند استفاده کنند تا تجربیاتشان از هشتاد سالگی شکل بگیرد.

استاد محبوبی نیز در ادامه سخنان استاد ظریفی افزود: همیشه استاد ظریفی می‌گفتند استاد من خداست یا استاد من کار من است و اکنون می‌فهمم که چقدر به ذات حقیقی خداوند پی برده بودند. اکنون فکر می‌کنم هنرمند چیزی را نمی‌سازد، بلکه از مواجه با دیگر چیزها با بستر جدیدی آشنا می‌شود.

جعفر صالحی معاون صنایع دستی استان اصفهان نیز در این جلسه از ارائه طرح «کاشی چهره‌های ماندگار» در اصفهان برای هنرمندان پیشکسوت صنایع دستی خبر داد.

بیدرام نیز در این مراسم از تصویب طرح «باغ سرمایه» کاشت نهال برای اساتید و هنرمندان پیشکسوت صنایع دستی خبر داد.

در ادامه این مراسم محمدرضا رهبری نویسنده کتاب «رهایی» نیز خطاب به استاد ظریفی گفت: برای من که چند سال در خدمت استاد برای نگارش این کتاب بودم افتخاری است که از شما آموختم و زیست هنری در مورد شما مصداق کامل دارد، شاید نشد که همه آنچه که باید می‌گفتید را در این کتاب بیاوریم، اما کمتر کتابی در مورد هنرمندان قلمزن و تحلیل آثار آنان وجود دارد و در این کتاب سعی شده است که تحلیل هدفمند باشد.

وی افزود: آنچه در این کتاب سخت بود گردآوری عکس‌ها و آثار قدیمی و همچنین آثاری بود که در دست مجموعه‌داران خصوصی بود.

رهبری خاطرنشان کرد: این مجموعه حاصل یک حرکت جمعی است و از تمامی دوستان که در تهیه این کتاب ما را یاری کردند تشکر می‌کنم به ویژه خانم دکتر شکیبا شریفیان.

در پایان این نشست و بیان خاطرات دوستان استاد علی ظریفی از این هنرمند برجسته، از کتاب «رهایی» و تمبر یادبود و عکس ایشان رونمایی شد.

گفتنی است، کتاب «رهایی» به زندگی و آثار استاد علی ظریفی اصفهانی می پردازد که توسط حوزه هنری استان اصفهان به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال