یکشنبه 19 مرداد 1399
توسط سوره مهر؛

آرای فقهای شیعه در کتاب «فقه، موسیقی، انقلاب اسلامی، تهدید یا فرصت» منتشر شد

فقه موسیقی
    -     کد خبر: 10048
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/20|16:07
سرویس : استانها
نشست نقد و بررسی کتاب «فقه موسیقی، انقلاب اسلامی، تهدید یا فرصت» با حضور نویسنده اثر و جمعی از علاقه‌مندان به مباحث فقه موسیقی در قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نشست نقد و بررسی کتاب «فقه موسیقی، انقلاب اسلامی، تهدید یا فرصت» با حضور حجت الاسلام و المسلمین مجتبی فلاحتی نویسنده اثر، حجت الاسلام والمسلمین عبداللّه حسن‌زاده و جمعی از علاقه‌مندان به مباحث فقه موسیقی در قم برگزار شد.

در ابتدای این نشست که شامگاه سه شنبه ۱۹ آذرماه در سالن اجتماعات حوزه هنری قم برگزار شد، بخشی از سخنان مقام معظم رهبری درباره هنر و فقه هنر در قالب یک ویدئو به نمایش در آمد. در ادامه  امیرحسن حاجی ابراهیمی پژوهشگر موسیقی به عنوان مجری با سخنانی درباره موسیقی و هنرمند متدین، نشست را آغاز کرد و به کتابی که در این جلسه به نقد گذاشته شده و سوابق بحث‌های مطرح شده اشاره کرد.

در ادامه محمدرضا آزاد کارشناس هنری به طرح مباحثی درباره لزوم پرداختن به بحث فقه در موسیقی اشاره کرد و خواستار تبدیل این مباحث به گفتمانی در حوزه‌های علمیه و در میان هنرمندان شد.

سپس حسن‌زاده از چهره‌های شاخص مدیریت فرهنگ و هنر در حوزه دین، به طرح مباحثی در خصوص موسیقی و الفبای آن پرداخت. او ابزار و لوازم هنری را خالی از اشکال و حرمت دانست و محتوای موسیقی و اثری که حاصل می‌شود را محل مناقشه خواند.

سومین سخنران این نشست مجتبی فلاحتی نویسنده اثر بود. او انگیره اولیه‌ تالیف و گردآوری این کتاب را بیانات و نگاه متفاوت مقام معظم رهبری درباره موسیقی دانست و در ادامه به تشریح مباحث مطرح شده در کتاب مورد نقد پرداخت.

حجت الاسلام فلاحتی خبر از آمادگی سه نسخه دیگر این کتاب برای چاپ داد و بیان کرد: جلد دوم این کتاب در حال چاپ است و به زودی راهی بازار نشر می‌شود. وی همچنین از برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی موسیقی با محوریت مباحث مطرح در کتاب «فقه موسیقی، انقلاب اسلامی، تهدید یا فرصت» خبر داد که در ۱۰ جلسه توسط حوزه هنری قم برگزار خواهد شد.

کتاب «موسیقی، فقه، انقلاب اسلامی تهدید یا فرصت» که به آرای فقهای شیعه درباره موسیقی و به تفصیل به نظرات رهبر معظم انقلاب در این باب می‌پردازد توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده‌ است.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال