یکشنبه 19 مرداد 1399
نامزد جایزه جلال آل‌احمد:

«گرنوشته»؛ روایت‌گر دلاوری‌های مردم در برابر ظلم خان‌‌هاست

گر نوشته
    -     کد خبر: 10038
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/20|14:46
مسعود سلطانی نویسنده و نامزد دریافت جایزه جلال گفت: رمان «گرنوشته» برداشتی واقعی از مقاومت اهالی یک روستا در اواسط دوره قاجار است.

مسعود سلطانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: مقاومت اهالی یک روستا در اواسط دوره قاجار در «گرنوشته»، به عنوان پیرنگ این رمان انتخاب شده است.

وی در این باره گفت: سعی کردم فرهنگ بومی محلی، بحث رئالیسم جادویی و تکنیک‌هایی که به زیبایی کار کمک می‌کرد را چاشنی کار کنم، اما تم اصلی همین مقاومتی‌ست که مردم منطقه در برابر خان‌ها و خان‌زاده‌ها انجام می‌دادند است.

سلطانی این اثر را برداشتی از واقعیت و خاطرات مردم دانست و بیان کرد: ما قبری از یک زن و شوهر شهید در یک قبرستان قدیمی شهرمان داریم که از بچگی برایم سوال بود این قبر که سنگ‌قبرهایشان به صورت دو قلوست چه جریانی دارد.

این نویسنده درخصوص تاثیر رمان بر شناساندن فرهنگ‌های بومی ایران و اقوام مختلف عنوان کرد: معتقدم ادبیات و رمان تاثیر بسیاری در بخش فرهنگ سامان بختیاری از جمله مراسم‌های عروسی یا عزا و جمع شدن‌های دور میدان به اصطلاح قدیمی‌ها(میدانگاه) و خیلی چیزهای دیگر دارد.

وی افزود: مردم از قدیم به شاهنامه و خواندن قرآن و حتی حفظ آیات قرآن علاقه داشتند، نقالی شاهنامه‌ای را دوست داشتند و در زندگیشان رستم و این دست مسائل بسیار جریان داشت.

سلطانی با بیان اینکه جشنواره‌ها تشویقی برای نویسندگان است، گفت: اولین کتابم را در ۴۲ سالگی چاپ کردم و حالا در سن و سال تشویق نیستم، ولی فکر می‌کنم تشویق دید مثبتی به نویسنده می‌دهد و حداقل جهان‌بینی کارش مورد توجه قرار می‌گیرد.

مسعود سلطانی متولد ۱۳۵۶ شهرکرد، دارای مدرک لیسانس مترجمی از جمله مترجمان فعال است که امسال رمان خود را با عنوان «گرنوشته» توسط انتشارت سوره مهر منتشر کرده است.

جایزه ادبی جلال آل‌احمد مهم‌ترین جایزه ملی در ادبیات داستانی ایران است که نخستین دوره آن در سال ۱۳۸۷ با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و هم‌زمان با زادروز جلال آل‌احمد برگزار شده است.

گفتنی است، آیین پایانی دوازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، شنبه ۲۳ آذرماه ساعت ۱۵ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار قلم کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال