سه شنبه 21 مرداد 1399
در اولین رویداد بین المللی دیزاین اصفهان مطرح شد:

اصفهان «شهر کودکان لهستانی» است

 افتتاحیه رویداد بین المللی طراحی گرافیک اصفهان
    -     کد خبر: 10008
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/18|17:41
سرویس : استانها
آیین افتتاحیه رویداد بین المللی طراحی گرافیک اصفهان، با شعار «اصفهان شهر کودکان لهستانی» برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، آیین افتتاحیه رویداد بین المللی طراحی گرافیک اصفهان، با شعار «اصفهان شهر کودکان لهستانی» برگزار شد.

مهدی احمدی‌فر رئیس حوزه هنری استان اصفهان با اشاره به اینکه این رویداد بسیار خاص و بی‌نظیر است، اظهار داشت: کم‌نظیرترین کاری که در حوزه طراحی در اصفهان شکل گرفته همین رویداد بین المللی طراحی گرافیک است.

وی افزود: نمایشگاه بین المللی طراحی گرافیک جایگاه تاریخ اصفهان در جهان را نشان می‌دهد و علاوه بر لهستان کشورهای دیگری از جمله آمریکا، سوئد، هلند و نروژ آثاری برای این نمایشگاه ارسال کردند که گویای اهمیت اصفهان در هنر طراحی جهان است.

احمدی‌فر ادامه داد: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد برگزاری سالانه چنین رویدادهایی در حوزه‌های مختلف هنری باشیم که این امر مستلزم کمک مسئولان شهری و استانی از جمله مسئولین شهرداری است تا در ادامه این قبیل رویدادها شکل بگیرد، چرا که آنها باعث انتقال خلاقیت‌های موجود در صنایع مختلف به دنیا و شناساندن بیشتر و بهتر اصفهان هستند.

در ادامه معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری اصفهان گفت: اجرای رویدادهای بین المللی در اصفهان سبب محکم‌تر شدن جایگاه اصفهان در محافل هنری دنیا می‌شود و جای خوشحالی است که اولین رویداد در اصفهان رخ داد و امید است در آینده نزدیک در کل کشور شاهد برگزاری رویدادهای بین المللی باشیم.

علیرضا صادقیان اظهار داشت: جهان اصفهان را شهر کودکان لهستانی می‌شناسند و این مسئله جای خوشحالی دارد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری اصفهان با بیان اینکه هنر از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: کسانی که دستی در هنر به ویژه فضای آینده دارند، می‌دانند آنچه را که در دنیای واقعی در کوتاه مدت در دسترس نباشد با هنر می‌توان عملی کرد.

وی افزود: هنر در تاریخ محل آغاز خلاقیت و نوآوری بوده و علم مدیون هنر است، همه می‌دانیم بسیاری از ناشدنی‌ها در قالب زمان خودش به ذهن ناشدنی می‌آمده و با نگاه هنرمندان استارت خورده و به واقعیت تبدیل شده است.

وی با اشاره به نقش هنرمند، اظهار داشت: هنرمند کسی است که با باز کردن پنجره‌هایی که فضای شدنش نیست فضای شدن را فراهم می‌کند و خلاقیت نقش اصلی را در این حوزه ایفا می‌کند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری اصفهان با بیان اینکه شهرداری آماده کمک به برگزاری چنین رویدادهایی هست، گفت: در تلاشیم اصفهان جایگاه فرهنگی خودش را حفظ کند و فراتر از امروز نسبت به گذشته پیش برود.

وی افزود: با اجرای چنین برنامه‌هایی اصفهان جای خود را در محافل هنری دنیا محکم‌تر می‌کند و جای خوشحالی است که اولین رویداد در اصفهان رخ داد و امید است شهرهای دیگر کارهای این‌چنینی را شروع کنند تا در کشور فراگیر شود. نمایشگاه بین المللی طراحی گرافیک، جایگاه تاریخ اصفهان را نشان می‌دهد.

دیدن اصفهان برای هر هنرمندی یک ضرورت است

سفیر جمهوری لهستان سخنران بعدی این افتتاحیه، اظهار داشت: برای هر هنرمندی دیدن اصفهان یک ضرورت است و برای هر کسی که اهل لهستان باشد دیدار از این شهر زیبا ارزش بالایی دارد.

ماچی فانوکوفسکی تصریح کرد: در تاریک‌ترین سال‌های جنگ جهانی بیش از دو هزار کودک لهستانی به اصفهان آمدند و پناه گرفتند در حالیکه دستانی گرم و آغوشی باز در انتظار آنان بود.

او با ابراز تشکر بابت کار ارزشمندی که اصفهانی‌ها 77 سال پیش انجام دادند، گفت: از مردم اصفهان می‌خواهم تا به دیدن آثار گرافیکی هنرمندان بیایند.

سفیر جمهوری لهستان بیان کرد: از آنجایی که هنر زبان یکسان انسان‌هاست، فرصت ارتباط فرهنگ‌ها را با یکدیگر فراهم می‌کند و یک پوستر زبان خاص منحصر به فرد خود را دارد که گاهی گرم و گاهی آزار دهنده است.

فانوکوفسکی افزود: یک پوستر استعاره‌ها، نمادها و سمبل‌هایی بر اساس شیوه خاص هنرمندانه ارائه می‌دهد و در این راستا هنرمندان لهستانی سبک و مکتب خاص برای طراحی پوستر دارند، به طوری که آنها در پوسترهایشان چیزی فراتر از نمادها را به تصویر می‌کشند و با جامعه به زبان خودشان صحبت می‌کند.

او با اشاره به نقد جامعه توسط هنرمندان، اظهار داشت: هنرمندان با زبانی دوگانه و کنایه‌آمیز جامعه را به چالش می‌کشند و گاهی به انتقاد می‌کشانند، گاهی پیام‌ها خیلی ساده و گاهی بسیار خاص و شخصی است و نیاز به زمان بیشتری برای تحلیل دارد.

سفیر جمهوری لهستان خاطرنشان کرد: پلی بین لهستان و اصفهان ساختیم و این پل سال‌ها راهی برای ارتباطات مؤثر خواهد بود.

هنر تنها راه نفوذ در دلهاست

دبیر اولین رویداد بین المللی دیزاین اصفهان در ادامه گفت: دنیا منتظر ارتباط فرهنگی است و هنر تنها راهی است که می‌تواند در دل‌ها نفوذ کند.

احمدرضا میرمقتدایی افزود: هنرمندان از سراسر جهان آثاری با موضوع کودکان لهستانی در اصفهان در زمان جنگ جهانی دوم خلق کردند و در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شدند.

مدیرگروه گرافیک دانشگاه سپهر اصفهان ادامه داد: آثاری با موضوع کودکان لهستانی در اصفهان در جنگ جهانی دوم در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده اند که نشان از ارتباط فرهنگی عمیق این دو کشور (لهستان و ایران) در گذشته دارد.

وی تصریح کرد: شنبه و یکشنبه شانزدهم و هفدهم آذر ماه ورکشاپ و سخنرانی ژبروفسکی برگزار می شود و علاقمندان می‌توانند در این برنامه شرکت کنند.

پوستر، هنر قرن بیستم است

گرافیست مطرح لهستانی به عنوان آخرین سخنران افتتاحیه با بیان اینکه پوستر، هنر قرن بیستم است، گفت: به همین دلیل پوستر از سرعت بالایی در انتقال پیام به مخاطبان برخوردار است.

لچشک ژبروفسکی افزود: شما نام این نمایشگاه را کودکان لهستانی در اصفهان گذاشتید و به همین دلیل جایگاه ویژه‌ای در قلب من دارد و هنرمندان بسیار معروفی از سراسر جهان پوسترهایی برای این نمایشگاه طراحی کردند.

مراسم افتتاحیه اولین رویداد بین المللی دیزاین برای اصفهان چهاردهم آذرماه در سالن سعدی حوزه هنری استان اصفهان برگزار شد.

گفتنی است، نمایشگاه این آثار نیز از چهاردهم آذر تا پنجم دی‌ماه میزبان علاقه‌مندان هنر گرافیک است.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال