پنج شنبه 6 آذر 1399

رونمایی از مجموعه داستان «گل‌های سپید»

رونمایی از مجموعه داستان «گل‌های سپید»
    -     کد خبر: 10005
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/18|17:22
سرویس : استانها
رونمایی، نقد و بررسی مجموعه داستان «گل‌های سپید» منتخب اولین جشنواره داستان سال حوزه هنری استان قزوین با حضور جمعی از نویسندگان و علاقه‌مندان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این جلسه مجید رحمانی نویسنده گفت: نویسندگان در این کتاب با فراغ بال به موضوعات پرداخته‌اند و برای انتخاب سوژه محدود نبوده‌اند، به‌گونه‌ای که از هر طیف موضوعی در این مجموعه داستان وجود دارد.

وی افزود: در یک نگاه کلی پایان‌بندی در داستان‌های مجموعه گل‌های سپید «مرگ» است، اما این مرگ به‌ نوعی طراحی و پرداخت می‌شود که تلطیف شده و با امید پیوند می‌خورد.

این نویسنده بیان کرد: برای نوشتن داستان دو بخش فرم و محتوا را باید در نظر داشت، آنچه در این مجموعه پررنگ است توجه به محتوا و درون‌مایه داستان‌هاست.

وی در پایان با اشاره به وظایف یک نویسنده تصریح کرد: نویسنده باید نسبت به جامعه دغدغه و انتقاد داشته باشد، اما انتقاد هنرمندانه که به معنای موضع‌گیری نیست، بلکه انتقادی که بتواند فرهنگ درستی را در جامعه نهادینه کند.

در ادامه بتول پورشیخ، مدرس داستان نویسی حوزه هنری قزوین، ارزیابی خود را از این کتاب مثبت دانسته گفت: ۱۰ داستان از هشت نویسنده در این مجموعه منتشر شده که ساختار زبان و جمله‌بندی همه داستان‌ها درست است و از ابتدا تا انتهای کتاب داستان‌ها در یک سطح قرار دارند.

وی افزود: داستان‌های این مجموعه به‌گونه‌ای است که مخاطب را با خود همراه می‌کند؛ جنسیت قهرمان داستان‌ها پنج زن و پنج مرد است و همگی قهرمان‌ها عنصر قالب تنهایی را دارند و درگیر کشمکش‌ها فکری، اخلاقی و سیاسی هستند.

پورشیخ خاطرنشان کرد: رفتار شخصیت‌های داستانی در این مجموعه طبق اتفاقات داستانی است، آدم‌های عادی هستند و پیچیدگی‌های زیادی ندارند.

در پایان نویسندگان در خصوص فعالیت‌های هنری خود و سابقه نویسندگی خود مطالبی را بیان کردند و بخشی از داستان‌ها نیز توسط خود نویسندگان قرائت شد.

گفتنی است، مجموعه داستان «گل‌های سپید» که شامل ده داستان کوتاه از گیتی باقری، سمیه بکشلو، بهناز ذبیحی، کوثر شیخی، زهرا عبداللهی، مهری رحیم‌زاده، فرهاد نجفی‌فرد و مرضیه زرآبادی‌پور است توسط علی هوشمند و نوشین محمدی (در حوزه هنری قزوین) گردآوری شده و در ۹۵ صفحه با قطع رقعی در انتشارات سایه گستر به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال