سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
آرشیو گفتگو
محسن کاظمی
۱۳۹۶/۵/۷ - ۱۵:۰۳
کاظمی: گرانیگاه تاریخ شفاهی احیای حافظه جمعی است
محسن کاظمی گفت: بن‌مایه تاریخ شفاهی از خاطره گرفته می‌شود، اما خاطره‌ای که حاصل یک مصاحبه فعال است و با تحقیق و پژوهش اعتبارسنجی می‌شود، در واقع گرانیگاه تاریخ شفاهی احیای حافظه جمعی است.
شاهد احمدلو
۱۳۹۶/۵/۴ - ۱۱:۲۸
شاهد احمدلو در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری حوزه هنری:
سینمای ایران به آثار اقتباس ادبی نگاه ریشه‌ای نداشته است/ «ناخدا خورشید» یکی از بهترین اقتباس‌های ادبی بود
شاهد احمدلو، کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون، فیلم «ناخدا خورشید» ساخته ناصر تقوایی را بهترین اثر اقتباس ادبی سینمای ایران دانست و درباره اقبال کم سینماگران از این گونه‌ ادبی گفت: طی این سال‌ها سینمای ایران نگاه ریشه‌ای به آثار اقتباس ادبی نداشته و این ژانر مثل سینمای جنگ و کودک و نوجوان در مقطعی آمد و رفت.
گلستان جعفریان نویسنده کتاب «روزهای بی آیینه»
۱۳۹۶/۵/۲ - ۱۱:۰۵
جعفریان در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:
جنگ واقعی جنگ با خود است/ همسر شهید لشکری الگوی مناسب دختران ایرانی است
گلستان جعفریان در مورد جدیدترین کتاب خود با عنوان «روزهای بی آیینه» گفت: این کتاب روایت دختر جوانی است که پس از ناپدید شدن ناگهانی شوهر خویش در دوران سخت هشت سال جنگ تحمیلی تبدیل به یک زن تمام و کمال ایرانی می‌شود. زنی که دوران وفور نعمت را در کنار شوهرش پشت سر گذاشته و حالا به همراه یک بچه خردسال تمام قد پای زندگی می‌ایستد. شخصیت خانم لشکری در این کتاب می‌تواند الگوی مناسبی برای دختران امروز ایران باشد که گاهی با کوچک‌ترین مشکلات زندگی خود را می‌بازند و زندگی را تمام شده می‌دانند.
ابوالفضل جلیلی
۱۳۹۶/۵/۱ - ۱۱:۵۹
ابوالفضل جلیلی در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری حوزه هنری:
کارگردانان بزرگ به سراغ اقتباس بروند تا جوانان تشویق شوند
ابوالفضل جلیلی، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس، با استقبال از بهره‌گیری سینماگران از آثار اقتباس ادبی تاکید کرد: برای تداوم این کار باید کارگردانان بزرگ به سراغ این حوزه بروند تا فیلم‌سازان جوان هم تشویق شوند اما متاسفانه بیشترجوانان ما بعد از انقلاب دیگر خودشان را وقف هنر نکرده‌اند.
بیژن میرباقری
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۰:۵۷
بیژن میرباقری در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری حوزه هنری:
موضع سینما و ادبیات به انسان در اقتباس آثار ادبی متفاوت شده/ نویسندگان کودک تمایل بیشتری برای همکاری با سینماگران دارند
بیژن میرباقری، فیلم‌ساز، در زمینه استفاده از آثار ادبی برای اقتباس آثار سینمایی دلیل اقبال کم سینماگران از این حوزه را متفاوت شدن نگرش و موضع سینما و ادبیات نسبت به انسان عنوان کرد.
دهقان نسب
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۰:۱۶
حبیب دهقان نسب در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری حوزه هنری:
با ادبیات غنی کشورمان واقعا حیف است سینما از اقتباس ادبی بهره نگیرد/ دل و جرئت فیلم‌سازان کم است
حبیب دهقان‌نسب، بازیگر سینما و تلویزیون، با بیان اینکه حیف است مخاطبان سینما و تلویزیون با وجود ادبیات غنی کشورمان، شاهد و ناظر آن‌ها نباشند درباره دلیل اقبال کم سینماگران از اقتباس ادبی در آثارشان گفت: به نظرم در این زمینه کمی دل و جرئت فیلم‌سازان کم است و از طرفی نویسندگان هم نسبت به تبدیل اثرشان به فیلم و سریال بدبین هستند.
جلیل سامان
۱۳۹۶/۴/۲۷ - ۱۱:۲۴
جلیل سامان در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری حوزه هنری:
سینما از فقر داستان رنج می‌برد، اقتباس ادبی راهگشاست
جلیل سامان در زمینه بهره‌گیری سینماگران از آثار اقتباس ادبی و دلایل اقبال کم فیلم‌سازان از این حوزه خاطرنشان کرد: اتفاقا در شرايطي كه سينماي ما از فقر داستان رنج مي برد، اقتباس ادبی خیلی خوب و به نوعی برای یک فیلم‌ساز راهگشا است.
خردمندان
۱۳۹۶/۴/۲۱ - ۱۰:۰۵
خردمندان در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری حوزه هنری:
«بیست و یک روز بعد» با نوجوانان ارتباط برقرار کرد/ مردم فیلم را تبلیغ می کنند
محمدرضا خردمندان با اعلام اینکه فیلمش دوم مردادماه در سینماهای کشور اکران می‌شود، هیجان‌انگیزترین اتفاق جشنواره کودک و نوجوان اصفهان را برنده شدن «بیست و یک روز بعد» به عنوان بهترین فیلم نوجوان عنوان کرد و گفت: این اتفاق واقعا برایم جذاب بود و خاطره خوبی را رقم زد.
کمال شفیعی
۱۳۹۶/۴/۱۸ - ۱۵:۵۴
گفت‌و‌گو با کمال شفیعی در روز ادبیات کودک و نوجوان:
کودکان حال حاضر مهم‌تر از چاه نفت هستند/ تاکید بر بازنگری کتب درسی کودک و نوجوان
کمال شفیعی، شاعر حوزه کودک و نوجوان معتقد است: اگر قصد ساختن جامعه‌ای خوب، مفید و اثربخشی برای کودکان و نوجوانان کشورمان داریم، باید در درجه نخست برایشان پس‌انداز فکری داشته باشیم و بدانیم جامعه را به چه گروهی تحویل می‌دهیم؛ چراکه کودکان حال حاضر حتی مهم‌تر از چاه نفت و مسائل اقتصادی کشور هستند.
تشکری
۱۳۹۶/۴/۱۴ - ۱۶:۲۴
سعید تشکری هم‌زمان با روز قلم:
نویسندگی فضیلت الهی است
سعید تشکری، نویسنده رمان و نمایشنامه، به مناسبت روزقلم گفت: نویسندگی نیز یک فضیلت است. فضیلتی که از جانب خداوند به انسان بخشیده شده و حال او در مقام نویسنده با آثارش شکرگزار این توانایی خود است.